Allergoloog: positiivne testitulemus ei tähenda alati allergiat

Allergoloog: positiivne testitulemus ei tähenda alati allergiat

Koos taimede õitsemisega ägenevad allegikute sümptomid, talvel ja sügisel jäetakse aga ninakinnisus ja köhatamine märkamata.     

Kevade saabudes suurenevad taas allergia all kannatajate kaebused, kirjutab Postimees Tervis. Sageli märgatakse just kevadel ja suvel puude ja taimede õitsemise ajal tekkivaid kaebusi – vesine nohu ja ninakinnisus, silmade sügelus ja vesisus, kuiv köha, õhupuudus, vilistav hingamine, rääkis Ida-Tallinna Keskhaigla allergoloog-immunoloog Krista Ress.

Mõnikord tekivad sümptomid erinevate puu- ja juurviljade või pähklite söömisel - nohu ägenemine, sügelustunne suus või kurgus, huulte turse, lööve suuümbruses, harvem ka kõhuvalu ja hingamisraskus. "Samas võib sügisel ja talvel jääda märkamata pidev hommikune ninakinnisus, nuuskamisvajadus ja köhatamine," rääkis Ress.

Oma tähelepanekutega tuleks pöörduda arstile

Kui sellised kaebused tunduvad tuttavad, siis võib allergoloogi sõnul olla põhjuseks allergia näiteks õietolmudele, erinevatele loomadele või kodutolmulestadele. Allergia diagnoosimisel on oluline leida, kus, millal ja millega kokkupuutel haigusnähud tekivad. 

"Seejärel tasuks oma tähelepanekutega pöörduda arsti juurde, kes hindab uuringute teostamise vajadust ning teeb uuringud," sõnas Ress. Allergia diagnoosimisel kasutatakse nii erinevaid nahateste allergeenidega või määratakse vereanalüüsideks allergeenide vastaseid IgE tüüpi antikehi.

Ainult analüüside põhjal ei saa diagnoosi panna

"Kindlasti ei tasuks rutata apteegis müüdavaid allergiateste tegema, laborist ise analüüse tellima ja selle põhjal ise haigust diagnoosima hakata – positiivsed uuringutulemused ei tähenda alati allergiat," ütles Ress. Allergoloogi sõnul kahtlustavad inimesed sageli nahalöövete põhjusena erinevaid toiduallergiaid ja jätavad oma toidust ära terve rea erinevaid toiduaineid.

"Kindlasti ei tohiks hakata ise analüüside alusel oma toidus piiranguid tegema – mõnikord võib valesti tõlgendatud analüüsi tulemuste alusel põhjustada endale, või veel hullem kui oma lapsele, edaspidi hoopis suuremat kahju," seletas ta.

Loe pikemalt Postimees Tervisest.

Kas see artikkel oli kasulik? Teie arvamus võeti arvesse.

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada