Kuidas külmetushaiguseid ennetada?

Kuidas külmetushaiguseid ennetada?

Tõenäoliselt ei ole olemas inimest, kellel poleks esinenud ülemiste hingamisteede ägedat infektsiooni ehk rahvakeeli öelduna külmetushaigust. Kivimäe Perearstikeskuse perearst Karmen Joller annab nõu, millised tegutsemisviisid on ülemiste hingamisteede viirusinfektsioonide ennetamiseks tõenduspõhised.

Külmetushaigus ei ole terminina küll väga täpne, kuid kuna see on rahvasuus laialt levinud, üheselt mõistetav ja lühike, siis on artiklis kasutatud edaspidi just seda mõistet.

Kuna külmetushaigusi esineb väga sageli, on juba aegade algusest mõeldud välja väga erinevaid vahendeid külmetushaiguse ennetamiseks, selle sümptomite leevendamiseks ja paranemise kiirendamiseks. Pea iga inimene oskab oma kogemusest öelda, kas tema on saanud abi küüslaugust, meest ja soojast teest või hoopis C-vitamiini suurtest annustest.

Pajudel taimedel arvatakse olevat külmetushaigusi ennetav ja raviv toime. Paraku ei ole süstemaatilised ülevaateuuringud kinnitanud praktiliselt ühegi rahvaravivõtte tõenduspõhisust. Näiteks küüslaugul, punasel päevakübaral, Hiina meditsiini ravimitel, soojadel aurudel, geraaniumil, C-vitamiinil ei ole leitud positiivset toimet külmetushaiguste ennetamise, sümptomite leevendamise ega haiguse kulu mõjutamise osas.

Nende uuringute peamine probleem on uuringu kvaliteet. Taimsete ravimite puhul on raske hinnata toimeainete sisaldust ja kliirensit organismis, samuti on raske objektiveerida sümptomite muutumist. Enamus rahvaravivõtteid on siiski ohutud, kuigi mitte alati.

Koos- ja kõrvaltoimed

Enamik patsiente otsib enne pereõe või perearsti poole pöördumist abi apteekrilt. Kuid ka kõige populaarsematel käsimüügiravimitel ei ole sageli tõestatud külmetushaiguste sümptomeid leevendavaid ja haiguse kulgu lühendavat toimet, rääkimata külmetushaiguste ennetamisest. Veelgi enam – apteegis müüdavatel käsimüügipreparaatidel on sageli omavahelised koostoimed, samuti võib neil olla koostoimeid ravimitega, mida kasutatakse krooniliste haiguste ravis. Üle ega ümber ei saa ka kõrvaltoimetest.

Lisaks võivad inimesed kasutada korraga mitmeid ravimeid, millest osa on ka kombineeritud toimeainetega, jälgimata täpselt toimeaineid, nii et tulemus on sama toimeaine manustamine mitme erineva ravimiga.

Käsimüügiravimite efektiivsus

Nina loputamine füsioloogilise lahusega leevendab tõenäoliselt sümptomeid, kuid tehtud uuringud ei ole piisava kvaliteediga, et lugeda seda väidet ka tõenduspõhiseks. Ei ole leitud väga olulist vahet, kas loputada füsioloogilise või kergelt hüpertoonilise lahusega.

Antihistamiinikumid võivad haiguse esimestel päevadel sümptomeid veidi leevendada, kuid haiguse edenedes efekt puudub, eriti vähest efekti on täheldatud lastel. Retseptiravimitest on uuritud näiteks intranasaalseid kortikosteroide, mis siiski ei ole külmetushaigustest tingitud nohu ravimisel efektiivsemad kui platseebo või sümptomaatilised vahendid. Arvestada tuleb ka kortikosteroidide kõrvaltoimetega.

Sama on leitud ipratroopiumbromiidi intranasaalse manustamise kohta: veidi abi on sellest rinorröa leevendamisel, kuid ninakinnisusele efekt puudub.

Mittesteroidsete põletikuvastaste ainete ja paratsetamooli puhul on samuti leitud, et sümptomaatilises ravis on nende efekt tagasihoidlik, pigem tuleks olla ettevaatlik nende ravimite kasutamisel just koos- ja kõrvaltoimete tõttu.

Külmetushaigus ja antibiootikumid

Kui külmetushaigus hakkab venima patsiendi jaoks liiga pikaks, tuleb ta sageli perearstilt antibiootikumi küsima, kuigi viiteid bakteriaalsete tüsistuste tekkele ei ole. Viimase paari aasta jooksul on tehtud mitmeid süstemaatilisi ülevaateuuringuid, mis endiselt kinnitavad antibiootikumide efekti puudumist külmetushaiguste korral.

Positiivse toimega preparaadid

Ainsad preparaadid, millel on leitud positiivne toime ülemiste hingamisteede viirustele, on tsingiioone sisaldavad losengid. Uuringuid on tehtud krooniliste haigusteta inimestel; külmetushaigusi põetakse lühemalt, kui alustatakse tsingiioonide manustamist losengidena (mitte tablettide või tilkadena) 24 h jooksul pärast esimeste sümptomite algust. Annus peab olema rohkem kui 75 g päevas ja manustada tuleb umbes 2 nädalat.

Profülaktikas ei ole tsink osutunud efektiivseks. Peamised kõrvaltoimed on halb maitse suus ja iiveldus. Edasist uurimist vajab see, kui sageli tuleks preparaati manustada.

Vähest positiivset toimet külmetushaiguse kulule on nii täiskasvanutel kui lastel leitud ka Bifidobacterium’eid ja Lactobacillus’t sisaldavatel probiootikumidel.

Ainus tõenduspõhine ennetav meede ülemiste hingamisteede viirusinfektsioonide korral on hea hügieen ja tervislik eluviis, sh piisav uni.

Täisversioon artiklist ilmus aja kirjas Perearst (september 2016). 

Kas see artikkel oli kasulik? Teie arvamus võeti arvesse.

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada