Psoriaasil, rasvumisel ja diabeedil võib olla geneetiline seos

Psoriaasil, rasvumisel ja diabeedil võib olla geneetiline seos

Kaksikute seas läbiviidud uuring Taanis leidis, et psoriaasi, 2. tüüpi diabeedi ja rasvumise vahel esineb tugev seos, samal ajal kui nende kolme seisundi vahel olev geneetiline seos on mõõdukas. Tulemused avaldati ajakirja JAMA Dermatology aprillinumbris.

Artikli juhtivautor dr Ann Sophie Lonnberg Kopenhageni ülikoolist ütles, et psoriaasi, 2. tüüpi diabeedi ja rasvumise vaheline seos ei ole põhjustatud ainult sarnasest eluviisist, vaid uuringus selgus lisaks, et psoriaasi ja rasvumise vahel esineb geneetiline seos, mis ei ole sõltuvuses teistest teguritest. Uuring on esimene, milles hinnati geenide ja keskkonna mõju neile kolmele seisundile.

Lisaks geneetilisele faktorile mängib psoriaasi, diabeedi ja rasvumise koosesinemisel suurt rolli elustiil – füüsilise koormuse puudumine, mittetervislik dieet, suitsetamine, alkoholi tarvitamine ja stress, selgitas dr Lonnberg.

Samuti esineb neil kolmel seisundil sarnane krooniline põletik ning ka ravimitel on oma roll: psoriaasi „üleravimine“ kortikosteroididega on seotud 2. tüüpi diabeedi ja rasvumise tekkega, kuigi seda esineb harva.

Uuringus osalesid 20–71-aastased Taani kaksikud. Haiguste esinemise andmeid kontrolliti haigla väljavõtetest ja Taani Rahvuslikust registrist (Danish National Register), kehamassiindeksi (KMI) teatasid patsiendid ise.

Analüüsiti 33 588 kaksiku andmeid (54% naised ja 46% mehed), keskmine vanus 44,5 a), psoriaasi prevalents oli 4,2%, diabeedi prevalents 1,4% ja keskmine KMI oli 24,5. 449 paarist kaksikutest ei olnud kummalgi kaksikul psoriaasi diagnoosi, ainult  6,3%-l osalejatest oli KMI vahemikus 30 kuni 34.

Tulemustest selgus, et psoriaasiga patsientidel oli risk 2. tüüpi diabeedi tekkeks 53% võrra suurenenud (riskimäär [OR], 1,53; P = 0,04) ja neil esines 81%-line risk suure KMI tekkeks (> 35,0 ( riskimäär [OR], 1,81; P = 0,001). Patsientidel, kelle KMI oli vähemalt 35, oli psoriaasi tekke risk peaaegu kahekordne võrrelduna normaalse kehakaaluga patsientidega. analüüsis leiti, et psoriaasi ja 2. tüüpi diabeedi vahel esineb geneetiline seos (geneetiline korrelatsioon 0,13, P = 0,17), aga see ei olnud statistiliselt märkimisväärne. Samuti näidati geneetilist seost psoriaasi ja KMI vahel, mis ei olnud statistiliselt oluline (geneetiline korrelatsioon (0,12, P < .001).

Uuringu tulemuste kokkuvõttes leitakse, et rasvumise, 2. tüüpi diabeedi ja psoriaasi korral esinevad samad geneetilised ja keskkonnafaktorid. Näidati, et psoriaasil ja rasvumisel on sarnane geneetiline etioloogia.

Viide: Lønnberg A, Skov L, Skytthe A, Kyvik K, Pedersen O, Thomsen S. Association of Psoriasis With the Risk for Type 2 Diabetes Mellitus and Obesity. JAMA Dermatol.Published online April 27, 2016. doi:10.1001/jamadermatol.2015.6262.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada