Toidu tootjad mõjutavad meie toitumisharjumusi ja tervist

Toidu tootjad mõjutavad meie toitumisharjumusi ja tervist

Enam kui pooled Eesti inimesed on juba praegu liigse kehakaaluga või rasvunud, mis toob kaasa üha rohkem haigestumisi ülekaalulisusega seotud haigustesse. Vastutust Eesti inimeste tervise eest kannab ka toiduainetööstus, ütles sotsiaalministeeriumi terviseala asekantsler Ivi Normet toiduainetööstuse aastakonverentsil peetava ettekande eel.

„Kui me ülekaalu ja rasvumise ning nendega seotud terviseprobleemide ennetamisega ei hakka tegelema praegusest tõhusamalt, siis probleem ainult süveneb. Rohkem tervena elatud aastaid võiks riigi ja inimeste endi kõrval olla ka toiduainetööstuse huvi,“ sõnas Normet. „Toidu tootjate käes on väga mõjusad vahendid, mis kujundavad Eesti inimeste toitumisharjumusi ja mõjutavad tervist – toidu koostisest ja kvaliteedist turunduseni. Kasutage neid nii, et meie inimesed elaksid kauem tervetena.“ 

Riik on probleemi lahendamise ühe sammuna võtnud ette toitumise ja liikumise rohelise raamatu koostamise. Tegemist on poliitikadokumendiga, mis kirjeldab erinevaid tegevusi tasakaalustatud toitumise ja regulaarse liikumise soodustamiseks inimese kogu elukaare vältel. „Eesmärk on vähendada tasakaalustamata toitumisest, vähesest liikumisest ning ülemäärasest kehakaalust tingitud terviseprobleeme ja pikendada seeläbi tervena elatud eluiga,“ selgitas Normet. 

Toitumise ja liikumise roheline raamat hakkab sisaldama väga palju erinevaid meetmeid, millest enim kõneainet on seni põhjustanud hinnapoliitika. Ivi Normeti kinnitusel on tegemist vaid ühe peatükiga paljude seas, eesmärgiga analüüsida tarbimis- ja ostueelistusi muutvaid hinnapoliitika meetmeid. „Küsimus on analüüsimises, kas üldse ja kuidas hinnapoliitika meetmed Eesti kontekstis mõjuksid. Küsimus on ka avalikus debatis ning tervishoiuekspertidest oleks ebapädev hinnapoliitilisi meetmeid mitte analüüsida. Eesti inimesed toituvad valesti ja liiguvad vähe – see on probleem, mis nõuab suurt tähelepanu.“ 

Normet lisas, et maksupoliitika muutmine on rahandusministeeriumi pädevus ja sotsiaalministeerium saab teha ainult soovitusi, toetudes Eesti hetkeolukorrale, erinevate riikide parimatele praktikatele ja rahvusvaheliste organisatsioonide soovitustele. 

Sotsiaalministeerium töötab praegu läbi erinevaid töörühmalt saadud ettepanekuid ning toitumise ja liikumise roheline raamat soovitakse avalikule konsultatsioonile esitada teisel poolaastal. Peale avalikku konsultatsiooni on see valmis valitsusele esitamiseks. 

Toitumise ja liikumise rohelise raamatu koostamist alustati kaks aastat tagasi. Kokku on toimunud 11 töörühma koosolekut, kuhu on olnud kaasatud ligi 40 organisatsiooni. 

Tervise Arengu Instituudi andmetel on Eestis 52% inimestest ülemäärase kehakaaluga ning soovituslikus mahus ehk vähemalt pool tundi neljal päeval nädalas liigub vaid 15,7% naistest ja 12,8% meestest.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

2 kommentaari

Anna
25.04.16 11:02
Teen ettepaneku toota VÄHESOOLASEID tooteid nt.nagu on heeringad-pakendil kirjas-"vähesoolane"Sama siis kotlettide,pihvide,singi jne.Hetkel pole pakendil muud kirjas kui sool,kuid kui palju seda seal on,seda pole.
Ei osta paljusid tooteid just seepärast,et minu ja mu pere jaoks on nad l i i g a soolased.Liigse soola tarbimine tekitab-kõrgvererõhutõbe,
osteporoosi,
ajuhalvatust,
südameinfarkti,
turseid,
neerude puudulikkust,
maovähki jne.Kas seda peetakse väheoluliseks?
Miks tootjad sellega ei arvesta???
Tänan.
-119
   
+119
Mart Vähter
25.04.16 08:01
teen ettepaneku, määrata % kui palju võib maksimaalselt suhkrut olla toidus.
-152
   
+133

Lisa kommentaar

Saada