Linna teise otsa koliv perearst võtab nimistu kaasa

Linna teise otsa koliv perearst võtab nimistu kaasa Foto: Shutterstock

Kui perearst kolib oma keskuse Lasnamäelt Nõmmele, jääb tema teeninduspiirkonnaks ikkagi Lasnamäe, mis tähendab, et seal elavad patsiendid peavad elukohajärgse perearsti juurde jõudmiseks sõitma linna teise otsa.

Aegajalt tuleb ette, et perearst leiab paremad tööruumid, mistõttu terve perearstikeskus kolib. Kui uus koht pole vanast liiga kaugel ja transpordiühendus hea, ei teki sellest tõenäoliselt suurt probleemi, kuid vahel tuleb kolimise järgselt oma perearsti nägemiseks sõita Tallinna teise otsa.

Tervisemeti peremeditsiini osakonna peaspetsialist Kaidi Usin ütles, et perearstid on oma tegevuskohta vahetanud peamiselt Tallinnas. Ta tõi näiteks, et liigutud on Lasnamäelt Nõmmele, Põhja-Tallinnast Haaberstisse ja Harku vallast Haaberstisse. Hiljuti teatas üks perearst oma nimistu patsientidele, et kolib Tallinna sadama piirkonnast Mustamäele.

Kui perearst vahetab tegevuskohta, siis ei ole tal kohustust oma nimistu patsiente individuaalselt teavitada.

"Perearst peaks patsiente esimesel võimalusel informeerima oma tegevuskoha muutusest perearstikeskuses ja keskuse kodulehel," selgitas Usin. "Juhul, kui perearst kolib, jääb patsient endiselt perearsti nimistusse ning perearstiabi on kõigile nimistu patsientidele tagatud. Kui inimesele uus asukoht ei sobi, võib ta alati valida endale uue perearsti."

Teisisõnu, tegevuskoha muutumisega perearsti teeninduspiirkond ei muutu.

"Kui perearsti tegevuskoht ei asu perearsti teeninduspiirkonnas, peab perearsti nimistusse kantud isikutele olema tagatud üldarstiabi nõuetekohane kättesaadavus," lisas Usin. See tähendab, et tegevuskoha ja teeninduspiirkonna vaheline vahemaa ei tohi olla ebamõistlikult pikk. Tegevuskoha ja teeninduspiirkonna vahel peab olema mõistlik ühistranspordiühendus.

Kui perearstikeskuse uus asukoht patsiendile ei sobi, peab ta hakkama endale uut arsti otsima, aga lähemal asuvatel perearstidel pole kohustust teda oma nimistusse võtta. Usin selgitas, et perearst võib registreerida isiku nimistusse sõltumata nimistu piirsuurusest ja nimistusse kantud isikute arvust, kui isiku registreerimisavalduses märgitud Eesti rahvastikuregistri elukoha aadress on perearsti teeninduspiirkonnas ja perekonnaliige on registreeritud nimistusse. Aga, nagu öeldud, jääb ära kolinud perearsti teeninduspiirkond samaks.

Hea on see, et kui seni olid Tallinnas teeninduspiirkonnad tänavatepõhised, siis neid muudetakse järjest linnaosapõhisteks.

"Olukorrale lahenduse leidmiseks alustas terviseamet 2013. aastal läbirääkimisi Tallinna perearstidega, sooviga laiendada teeninduspiirkonnad linnaosapõhisteks," kinnitas Usin. Jaanuari lõpu seisuga on Tallinnas muudetud linnaosapõhiseks 79 perearsti teeninduspiirkond 268st.

"Selleks, et parandada patsientidele üldarstiabi kättesaadavust, on terviseamet avanud linnaosapõhiseid teeninduspiirkondi Kristiine, Haabersti, Kesklinna, Pirita ja Nõmme linnaosas," lisas ta. "Samuti on igas linnaosas perearste, kelle teeninduspiirkond on linnaosapõhine ja kelle nimistu piirsuurus pole täitunud."

Usin märkis, et juhul, kui inimene ei leia terviseameti kodulehel olevast registrist oma tänavat ühegi perearsti teeninduspiirkonnas, saab ta registreerida ennast linnaosapõhise teeninduspiirkonnaga perearsti juurde. Infot linnaosapõhiste perearstide kohta saab terviseameti kodulehelt või peremeditsiini osakonna peaspetsialistilt Ive Vikströmilt: ive.vikstrom@terviseamet.ee, tel 6509850.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

1 kommentaari

Laine
07.03.16 09:10
No see on täielik jama, ma ei hakka ju Lasnamäelt Nõmmele näiteks sõitma, siis olengi ilma perearstita. Kas meditsiin om perearsti töökoha säilitamiseks või peaks see ikka patsientide heaks teenindamiseks olema.
Näiteks Lasnamäe 2000 patsienti hakkavad Nõmmel käima?! Lasnamäel pole perearstide jaoks enam niigi kohti. Mõelge, mida te räägite ja kirjutate? Vana inimene ei saagi teie juurde enam tulla, aga raha riik maksab iga kindlustatu eest.
-98
   
+163

Lisa kommentaar

Saada