Peavaluga lastel on kaasuvad haigused tavaline nähtus

Peavaluga lastel on kaasuvad haigused tavaline nähtus

Uus uuring näitab, et võrreldes nende laste ja noorukitega, kellel pea ei valuta, on migreeni põdejail enam kui kolm korda suurema tõenäosusega mõni meeleoluhäire, näiteks depressioon, ja peaaegu kolm korda suurema tõenäosusega mõni muu neuroloogiline probleem, näiteks epilepsia.

George Washingtoni meditsiinikooli arstiteaduste doktori ja dotsendi ning ühtlasi uuringu peaautori Terranum Lateefi sõnul oli peavalu ja meeleoluhäirete samaaegsus eriti „rabav” ning ta toonitas vajadust niisuguste häirete uurimise järele.

Uuringu valim koosnes Philadelphia neuro/arengu kohordi 9014 noorest vanuses 8–21 aastat. Uuringus leiti, et ükskõik millise peavaluga lastel ja eelkõige migreeniga lastel oli rohkem neuroloogilisi probleeme. „Epilepsia oli neist suurim,” sõnas dr Lateef ja lisas, et peavalu ning epilepsia vaheline seos võib olla põhjuslik, näiteks haigushoogude ravimid, mis toovad kaasa peavalu, või võib neil kahel probleemil olla sama põhjus.

Ka tikid (tõmblused) on peavaluga lapspatsientide hulgas suhteliselt levinud.

Ka esines peavalu all kannatavatel lastel rohkem arenguhäireid. Siia kuulub närvisüsteemi arenguga seotud tähelepanu puudulikkuse ja hüperaktiivsuse sündroom. Samuti oli migreeniga lastel teistega võrreldes enam kui kolm korda suurem tõenäosus mõne meeleoluhäire ja kaks korda suurem tõenäosus ärevuse tekkeks.

Peavaluga laste teiseks kaasuvaks häireks olid südameprobleemid. Teadlased leidsid, et peavalude all kannatavatel lastel oli ka suurem hematoloogiliste haiguste risk.

Lasteneuroloogide Seltsi (CNS) 44. aastakoosolek. Ülevaade 142.


Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada