Lastel rohkem spordivigastusi

Lastel rohkem spordivigastusi Foto: Shutterstock

Ühelt poolt on laste ja noorte kehaline aktiivsus tervitatav, kuid samas on laste spordis tõusnud vigastuste ja ülekoormusvigastuste osakaal.

„Öeldakse, et meie tulevik on laste päralt. Nii on ka spordis – et saavutada häid tulemusi täiskasvanuna, peab juba varases lapseeas alustama sportimist,“ kirjutab ortopeed dr Madis Rahu Kliinikumi lehes.

„Ühelt poolt on kehaline aktiivsus tänapäeva noorte internetikeskses istumisühiskonnas tervitatav. Veel kümme aastat tagasi tähendas lapse sportimine igas päevas 2–3 tundi õues ringijooksmist, suvevaheaegadel vanaema juures maal rassimist. Ning lisaks muidugi 3 kuni 4 treeningut enda poolt valitud spordialal. Ja sealgi olid esimese aasta treeningud üles ehitatud rohkem spordist rõõmu tundmise tekitamiseks: palju jooksmist, natuke erialast trenni.

Tänaseks on jäänud enamikule lastele ainult treeningtunnid. Tõsi, küll 5 kuni 6 korda nädalas, kuid kindla eriala spetsiifikaga ja eesmärgiga juba varases eas saavutada häid tulemusi.

Ortopeed Henrique Jones, Portugali jalgpallikoondise arst, rõhutas oma Balti Spordimeditsiini konverentsil peetud loengus, et spordivigastused varases eas lastel pole ainuüksi meditsiiniline probleem. Oluline roll on vanematel, treeneril ja võistkondade mänedžeridel, kes püüavad juba varases nooruses „müüa" noort talenti. Selline olukord lisab nii füüsilised kui psüühilised pinged noorele sportlasele. Pahatihti saavad vigastatud just andekad lapsed – palju võistlusi erinevate vanuseastmetega ja tihe võistlusgraafik ei lase noorel organismil piisavalt taastuda,“ toob dr Rahu välja.

Arst toob esile, et lisaks vigastustele on tõusnud laste spordis ülekoormusvigastuste osakaal. Siinkohal on peamiseks põhjuseks treeningute varane spetsialiseerumine ja intensiivsus. Jalgpallis kindlasti ka kunstmuruväljakute lisandumine.

„Üks olulisimaid faktoreid vigastuste ja ülekoormussündroomide ennetamiseks on taastusravi ja füsioteraapia. Pahatihti ei soovi treenerid selliseid igavaid ja mõttetuna tunduvaid harjutusi treeningprotsessi lülitada. Siin on suur tähtsus lapsevanemate, treeneri ja füsioterapeudi koostööl selgitamaks eriharjutuste vajadusi niinimetatud nõrkade piirkondade tugevdamiseks ja vigastuse ennetamiseks,“ rõhutab ta.

„Seega soovituseks laste spordiga tegelejatele: ikka tasapisi ja targu edasi!“ annab arst nõu. 

Kas see artikkel oli kasulik? Teie arvamus võeti arvesse.

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada