Perearst: külmetushaiguse parim ravim on aeg

Perearst: külmetushaiguse parim ravim on aeg

Telliskivi Perearstikeskuse perearst Karmen Joller tuletab meelde, et kõik ülemiste hingamisteede viirushaiguste sümptomid on tegelikult organismi kaitsereaktsioon. Seetõttu ei pruugi nende sümptomite leevendamine alati haiguse kulule kasuks tulla.

„Vaevalt on olemas inimest, kes pole kunagi põdenud külmetushaigust. Enamik suundub viirusinfektsiooni korral kõigepealt kas koduse arstimikapi poole või kui seal piisav varu puudub, siis apteeki. Ka perearsti vastuvõtul on just viirusinfektsioon kõige sagedasem pöördumise põhjus,“ teab Karmen Joller.

Koduseid varusid üle vaadates või apteeki minnes paneb perearst aga südamele, et sümptomite leevendamine ei tule alati kasuks. „Näiteks kui palavik ei ole üle 39 ºC, ei ole seda vaja alla võtta,“ selgitab arst. Populaarsed ninaspreid ja nohutabletid on kiired ja tõhusad, kuid nendega tuleb ettevaatlik olla: neil on palju kõrvaltoimeid ja koostoimeid. „Nohu on organismi kaitserefleks – limaeritusega püüab meie keha lahti saada muret tekitavast viirusest. Limaeritust pärssides pärsime ka organismi võimet viirusi elimineerida,“ räägib perearst ning toob välja, et Maailma Terviseorganisatsioon soovitab nohu raviks vaid füsioloogilise lahusega loputamist, seda eriti väikelaste puhul.

„Kurguvalu puhul tuleb silmas pidada, et ka neelupõletiku üheks sümptomiks võib olla ärritusköha. Kui köhaärritus pigem neelust pärineb, peaks leevendust saama tavalistest kurgupastillidest või -losengidest,“ annab arst nõu.

Perearst paneb südamele, et viirused võivadki kesta kauem kui 3-4 päeva, sageli võib haigus venida paari nädalani. Mida siis ravimite valikul silmas pidada? „Sama sümptomi leevendamiseks ei tasu kasutada erinevaid ravimeid ning eelistada tuleks neid, milles on komponendid just nende sümptomite vastu, mis kaebusi tekitavad. Tuleb ka ette, et ravimit kasutatakse vales annuses ja vale ajaperioodi vältel,“ räägib arst. Samuti toob ta välja, et ravim ei kiirenda paranemist, vaid leevendab sümptomeid ja sedagi tihti mittetäielikult.

Arst tuletab meelde, et enne rohu võtmist tuleb lugeda ka pakendi infolehte ja kindlasti ei tohiks unustada ravimis sisalduvaid abiaineid. „Külmetusrohtude koostises on sageli palju lõhna- ja maitseaineid, samuti alkoholi. Viimast tuleks arvestada eriti lastele rohtu valides,“ ütleb perearst.

„Külmetushaiguse puhul on parim ravi puhkus - seega soovitan oma patsientidel võimalusel puhata, et organism viirusega võitlemisele "pühenduda" saaks, samuti teistest inimestest eemale hoida, et haiguse edasikandumist vältida,“ ütleb Karmen Joller.

Täisversioon artiklist ilmus ajakirjas Apteeker (oktoober 2010).

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

1 kommentaari

Margosultesnberg
07.01.16 21:13
Carkaruucv vaeotoc 76th
-155
   
+115

Lisa kommentaar

Saada