Suurte ja väikeste probleem - kõhulahtisus

Suurte ja väikeste probleem - kõhulahtisus

Kõhulahtisus – on kõige kiirem viis, kuidas  seedetrakt saab vabaneda teda häirivatest teguritest. Püüame anda informatsiooni haigusest ja viisidest, kuidas säilitada parem enesetunne kõhulahtisuse ilmnedes.

Ainult faktid

Teatud nakkushaigusi põdedes võib kõhulahtisuse puhul kaotada kuni 20 liitrit vedelikku. Kõige sagedamini tekitab kõhulahtisuse sobimatu toit. Tavaliselt kestavad taolised haigusnähud 1-2 päeva. 

Kõhulahtisuse põhjusi on väga palju:

Parasiidid:  näit, Cryptosporidium parvum, Cyclospora cayetanensis, Entamoeba histolytica, Giardia lamblia, Microsporidia.

Bakterid
: näit, Clostridium difficile, Campylobacter, Escherichia, Listeria monocytogenes, Salmonella enteritidis, Shigella.

Viirused, näiteks  rotaviirus.

Muud tegurid: näiteks antibiootikumide tarvitamine, endokriinsed haigused, toidulisandid ( sorbitool, ksülitool jt),  teatud  kindlate toiduainete talumatus (näit, laktoosi vähesuse  puhul talumatus piima suhtes),  ärritatud soole sündroom, türeotoksikoos jm.

Mis on kõhulahtisuse puhul kõige ohtlikum?

Ükskõik millises vanuses inimeste, eriti aga imikute, väikelaste ning vanurite puhul on kõhulahtisuse tekitatud dehüdratsioon (vedeliku kaotamine ) eriti ohtlik. Esimesed tundemärgid, mis näitavad, et organism on kaotanud palju vedelikku, on huulte ja keele kuivus, naha halb turgor  ( see on eriti tähtis imiku dehüdratsiooniastme tuvastamisel, kui tõmbate  imiku kõhunaha korstu, peab see otsekohe silenduma, dehüdratsiooni puhul aga jääb korts kauemaks). Tugeva kõhulahtisuse puhul ei kaotata mitte ainult vedelikku, vaid ka elektrolüüte, eriti kaaliumi, mis on eriti tähtis normaalseks rakkude funktsioneerimiseks ja südametegevuseks. 

Mida teha, et vähendada dehüdratsiooni riski?

Kahtlemata tuleb piisavalt tarbida vedelikke. Apteegist võite saada spetsiaalset segu, mis sisaldab vajaliku koguse elektrolüüte, see kaitseb teid elektrolüütide tasakaalu häirete eest.
Juua tuleb mineraalaineid sisaldavaid vedelikke. Kõige enam sobib selleks gaseerimata mineraalvesi. Mineraalvesi peab tingimata olema gaasita, sest gaseeritud vesi ärritab seedetrakti, mis antud juhul on ebasoovitav. Suurepäraselt sobivad ka kompotid kuivatatud puuviljadest, sest  need sisaldavad piisavalt elektrolüüte. Sobivad ka kummeli-, tammekoore-, mustika-, põldmarjateed. (neid teesid tuleb valmistada vastavalt juhenditele).
Hoiduda kohvist, kangest teest, sest need stimuleerivad urineerimist, sel juhul on  vedelikukaotus aga enesestmõistetav. Dehüdratsiooni tekitab ka alkoholi tarbimine, seega tuleks kõhulahtisuse korral  mitte juua alkoholi.

Tõde ja müüdid

Küsides, mida inimesed tavaliselt  kõhulahtisuse puhul teevad, on vastused enamasti sarnased. Mõned loodavad, et  mõningal määral toitumist  korrigeerides, näiteks. keeldudes  rasvastest, tugevasti maitsestatud toitudest, samuti ploomidest, aprikoosidest ning süües kõhtu kinnistavaid toitusid nagu näiteks  riis ja porgandid möödub haigusnäht iseenesest Muide, porgandid toimivad  kõhtu kinnistavalt ainult keedetult. Keeta tuleb porgandeid umbes tund aega. Need abinõud aitavad, kui kõhulahtisus pole väga tugev. Kui aga kõhulahtisusega kaasneb intensiivne oksendamine, siis soovitatakse 1-2 päeva pidada näljadieeti, st juua ainult magustamata musta teed või rohuteesid. Mõned inimesed  manustavad aktiveeritud söetablette. Idee on iseenesest hea, kuid tavaliselt ei tarvitata söetablette piisavas koguses ning selle tõttu võib raviefekt olla ebapiisav.

______________________________________________________________________                                                                                                          

RAVIMIREKLAAM

Esmaabi

Kõige tähtsam on ravimisega tervist mitte kahjustada. See on reegel, millest peavad kinni pidama nii arstid kui haiged ise. Kõhulahtisuse põhjustajaid on palju, samuti nagu on ka haigusnähtusid pärssivaid  preparaate, kuid mitte iga ravim ei sobi teile. Ravi määramiseks konsulteerige kindlasti arstiga. Ühe esimese abilisena võiks aga teie kodus olla Smecta.

smecta
Preparaati võivad kasutada nii lapsed,  täiskasvanud ja rasedad naised. Ravim toimib ainult seedetraktis, ta ei satu verre ning on sellepärast ohutu enamikes situatsionides. Smecta toimeaine Diosmectidum on looduslik naturaalne aine. Ravimi põhitoime on  absorbeeruv st imav. Ta ühendab toksilised ained. Seedetrakti limaskesta vigastuste puhul, mis võivad esile kutsuda kõhulahtisuse, muid haigusi, aitab Smecta taastuda soolestiku epiteelirakkudel, tõkestab vee ja elektrülüütide kadu, aitab säilitada fermentide aktiivsust ning soolestiku limaskesta resorptsiooni. Preparaat ei nõrgenda soolestiku peristaltikat, mis tähendab, et ei takista mürgiste ainete eemaldamist

Tähelepanu! Tegemist on ravimiga. Enne tarvitamist lugege tähelepanelikult pakendis olevat infolehte. Kaebuste püsimise korral või ravimi kõrvaltoimete tekkimisel pidage nõu arsti või apteekriga. Müügiloa hoidja: Ipsen Pharma 65, quai Georges Gorse 92100 Boulogne - Billancourt Cedex Prantsusmaa. Müügioa hoidja esindaja Eestis: ESTOBIIN OÜ Udeselja 4-4 11913 Tallinn
 

Kas see artikkel oli kasulik? Teie arvamus võeti arvesse.

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada