Soole ärritussündroom

Soole ärritussündroom

Soo­le är­ri­tus­sünd­roo­mi puhul esineb mitmeid vaevuseid. Iseloomulik on ala­kõ­hu­va­lu või eba­mu­ga­vus­tun­ne ala­kõ­hus, mis leevenevad roojamisel. Kaa­suda võivad roo­ja­mis­sa­ge­du­se muu­tus (kas kõhukinnisus või kõhulahtisus) ja roo­ja kon­sis­tent­si muu­tus. Samuti võib esineda pakitsustunnet roojamisel ja limaeritust roojaga, mittetäieliku sooletühjendamise tunnet ja kõhupuhitust.

Kas soole ärritussündroom on sage haigus?

Soole ärritussündroomi esineb kuni 20%-l naistest ja 15%-l meestest. Vaevused võivad tekkida igas vanusegrupis, kuid eelkõige nooremas täiskasvanueas, 20.–40. eluaastal.

Miks soole ärritussündroom tekib?

Soole ärritussündroomi teket seostatakse sooletalitluse (soolekokkutõmmete ehk soolekontraktsioonide) intensiivistumisega ja soole tundlikkuseläve muutustega erinevate ärritavate tegurite suhtes. Kuna närvisüsteem kontrollib jämesoole tööd, siis võivad pingeolukorrad soodustada soolespasmide teket.

Kuidas soole ärritussündroomi diagnoositakse?

Soole ärritussündroomi kahtlusel välistab arst teised samalaadseid haigustunnuseid andvad haigused. Selleks tehakse vere ja rooja analüüs (roojas otsitakse  mikroobe, sooleparasiite ja peiteverd). Eda­si­sed uu­rin­gud tu­le­ne­vad pat­sien­di va­nu­sest ja pea­mis­test vaevustest, nende raskusest ning kestusest.Uuringute kordamine teatud aja möödudes ei ole vajalik, välja arvatud juhtudel, kui on lisandunud uusi vaevusi.

Kokkuvõtteks

  • Soole ärritussündroom on healoomulise kuluga, kuid perioodiliste ägenemiste ja pikkade vaibeperioodidega haigus.
  • Soole ärritussündroomi diagnoos põhineb valdavalt haigustunnustel ja teiste haiguste välistamisel, sest diagnoosi kinnitamiseks ei ole laborianalüüsi või uuringut. Seetõttu on äärmiselt oluline arsti usaldada ning  oma vaevusi täpselt kirjeldada.
  • Söömisharjumustel ja toidusoovitustel on oluline koht patsiendi heaolu saavutamisel. Toit, mis põhjustab vaevuseid ühel inimesel, ei pruugi neid põhjustada teisel inimesel.
  • Ravimitest on abi ning neid saab arst ka soovitada.

Kas see artikkel oli kasulik? Teie arvamus võeti arvesse.

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada