Teadlased tuvastasid mooduse, mis aitab koroonaviiruse levikut oluliselt vähendada

Teadlased tuvastasid mooduse, mis aitab koroonaviiruse levikut oluliselt vähendada Rääkimine

Vaiksem rääkimine võib oluliselt vähendada koroonaviiruse levikut, leiti uuringus.

Keskmise kõnetaseme alandamisel kuue detsibelli võrra võib olla sama mõju Covid-19 ülekande vähendamisele kui ruumi ventilatsiooni kahekordistamisel, kirjutatakse uurimistöö avaldamiseelses versioonis.

Kuus teadlast California ülikoolist ütlevad, et nende uuringutulemused viitavad sellele, et suurema riskiga siseruumides – näiteks haiglates ja restoranides – võiks olla rohkem vaiksemaid tsoone, vahendab Sky News.

Maailma terviseorganisatsioon muutis juulis oma suuniseid, aktsepteerides viiruse aerosoolina levimise võimalust, näiteks koorilaulu ajal, restoranides või trennis viibides.

Uus uuring näitas, et rääkimise ajal väljutatud mikroskoopilised piisad aurustuvad, ent neist jäävad maha piisavalt suured aerosooliosad, et kanda õhus edasi elujõulist viirust.

Teadlased tegid kindlaks, et helitugevuse kasv kõnelemisel umbes 35 detsibelli võrra – see on sosistamise ja karjumise vahe – suurendab osakeste õhku kandumise määra 50 korda.

Tavaline vestlus on tavaliselt üle 10 detsibelli, restoranides on aga ümbritsev müra umbes 70 detsibelli.

Juhtivteadur William Ristenpart ütles, et kõik sisekeskkonnad pole aerosooli ülekandumise riski osas võrdsed. «Rahvarohke, kuid vaikne klassiruum on palju vähem ohtlik kui rahvastamata karaokebaar, kus inimesed räägivad ja laulavad üle valju muusika,» sõnas teadlane.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada