Kardioloogia kolib äppi ja pilve

Kardioloogia kolib äppi ja pilve

Euroopa Kardioloogide Seltsi digitaalse kardioloogia tippkohtumisel Tallinnas näidati nädalavahetusel valdkonna tulevikku: arstid saavad südametegevust jälgida ja pidevalt mõõta mobiiliäppide kaudu.

Põhja-Eesti regionaalhaigla kardioloogi ja Tallinna Tehnikaülikooli professori Margus Viigimaa sõnul on digilahendustel kardioloogias üha kandvam roll.

«Digilahendused on tõusev trend ja lahendusi pakutakse mitmes kardioloogia valdkonnas. Mitmed neist on mõeldud krooniliste haiguste raviks ja jälgimiseks, näiteks ööpäevaringseid monitore südame rütmihäirete ja vererõhu jälgimiseks kasutame kogu aeg,» rääkis ta.

«Südame rütmihäirega patsiendid kasutavad uusi stimulaatoreid, mis on telemeditsiini abil ühendatud rütmihäirete keskusega, ning eriväljaõppega õed jälgivad nende näitajaid, et patsiendid saaks vajaduse korral kiiresti haiglasse kutsuda,» lisas tippkohtumise Eesti-poolne korraldaja.

Viigimaa ütles, et digilahendused muudavad traditsioonilist arsti ja patsiendi suhet. Tema sõnul näevad meditsiinitöötajad rakendustel suurt potentsiaali, sest need jagavad soovitusi, milleks arstidel sageli aega pole.

Elulise tähtsusega vest

Südametegevuse probleemide tuvastamiseks on saanud tavapäraseks ööpäevane elektrokardiogrammina (EKG) tehtud holter-monitooring. Kohmakat seadet pidevalt kanda võib näida tüütu, aga osa probleemide ja nende ulatuse kindlaks määramiseks oleks vajalik pikem uurimine. Selleks on sündinud uus tipptehnoloogia, mille kasutamine pole veel väga laialt levinud.

Südame rütmihäirete jälgimiseks on loodud CardioSkini vest, milles leiduvad andurid mõõdavad pidevalt südametöö näitajaid. Algoritm analüüsib neid ja salvestab mobiiliäpi kaudu pilve. Seade on mõeldud eelkõige südamevatsakeste fibrillatsiooni tuvastamiseks ja jälgimiseks.

«Seda on oluline jälgida, kuna see võib olla eluohtlik,» ütles seadme toimimist tutvustanud Pavol Pietras-Fukas.

Seepärast on vestile paigaldatud ka n-ö hädaabinupp, mida saab vajutada, kui enesetunne muutub halvaks. Vest on mõeldud kandmiseks päevaks kuni paariks kuuks, olenevalt arsti ettekirjutusest ja lähtudes vajalikest andmetest.

Algoritm jagab informatsiooni automaatselt riski järgi, nii et arst ei pea läbi vaatama ebavajalikku teavet, aga saab kogu kriitilise info nädalate või suisa kuude kaupa.

Kaasaskantava EKG välja töötanud hiinlased rõhuvad samuti südametöö andmete pidevale kättesaadavusele. Moodne masin mahub peopessa ja seda saab kaasas kanda pisikeses kotikeses. Kasutusjuhendi järgi saab inimene ise ära õppida andurite paigaldamise ihule, nii et seadmest võib saada igapäevane kaaslane. Infot saab hallata mobiiliäpi kaudu ja selle saab otse kätte ka arst.

«Tulime Tallinna, kuna soovisime tutvuda ka Eesti tervishoius kasutatavate digitehnoloogiliste lahendustega. Digilugu avaldab muljet,» kiitis Cathy Fei Hiina biomeditsiinifirmast Vales & Hills.

Südamemonitor rinnalihases

Confirm Rx-i südamemonitor on erakordselt uuenduslik, asudes ihu ligi. «Tegu on siiratava südamemonitoriga, mis jälgib südame tööd. Seda kasutatakse arütmiate tuvastamiseks ja näiteks sünkoobi põhjuse leidmiseks,» selgitas uudseid tervishoiutehnoloogiaid välja töötava ettevõtte Abbott ärikoordinaator Kristin Reinaas.

Confirm Rx sobib selliste patsientide jälgimiseks ja diagnostiliseks hindamiseks, kel esinevad seletamatud sümptomid, nagu pearinglus, südamepekslemine, valu rinnus, minestus ja õhupuudus.

Kui patsiendil esineb minestamishooge ja südame töö on kohati häiritud, aga põhjus ja probleemi ulatus on ebaselged, jälgib diagnostiline seade vajaduse korral vähemalt kahe aasta jooksul südame elektrilisi signaale, salvestab võimalikud murekohad ning annab toimuvast detailse ülevaate, et selgitada diagnoosi.

Confirm Rx sobib selliste patsientide jälgimiseks ja diagnostiliseks hindamiseks, kel esinevad seletamatud sümptomid, nagu pearinglus, südamepekslemine, valu rinnus, minestus ja õhupuudus, samuti patsientide puhul, kel on südame rütmihäirete tekke oht. See sobib ka patsientidele, kel on varem diagnoositud kodade virvendus või kel see suure tõenäosusega võib tekkida.

Piklik seade on väga õhuke, väiksem kui USB-pulk, ja selle paigaldamine naha alla võtab maksimaalselt minuti. Selleks tehakse haiglas rinnalihasesse südame kohale vaid kohalik tuimastus.

Tootejuht Lucia Osoro näitas paigalduse mannekeenil täpselt ette. Skalpelliga tehakse nahale väike, ainult ühe sentimeetri pikkune sisselõige, mille kaudu viiakse seade spetsiaalse süstlaga naha alla. Jääb veel ühendada seade Bluetoothi abil patsiendi Apple’i või Androidi telefonis asuva äpiga.

Kui patsient tunneb end halvasti, tema südame töö hälbib normist ja tekib rütmihäire, näiteks pikem paus või kodade virvendus, salvestatakse episood kas automaatselt seadme poolt või patsiendi algatusel äpi kaudu. Arst saab teate e-kirjaga ja vaatab täpsemat infot juba patsientide kaugjälgimissüsteemist või selle puududes visiidil.

«Seadet saab edukalt kasutada ka patsient, kes on pime ja kellel on keeruline kasutada traditsioonilist tehnoloogiat. Vajadusel saab ta juhtida äppi häältuvastusega. Kui ta tunneb sümptomeid, ütleb ta seda telefoniäpile ning äpp salvestab sel hetkel ja eelnevalt toimunud südame töö eelprogrammeeritud minutite jooksul,» rääkis Osoro.

«See tehnoloogia aitab üle maailma paljusid. See on tulevik – pannes kokku traditsioonilise tehnoloogia, Bluetooth-andmeedastuse ja patsientide kaugjälgimissüsteemi,» sõnas ta.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada