8 märki, mis annavad teada südameprobleemidest

8 märki, mis annavad teada südameprobleemidest

Keha pakub tihti peeneid vihjeid, et südamega ei ole kõik korras, ja neid ära tundes on võimalik õigeaegselt end ravima hakata, enne kui asjalood kisuvad pöördumatult halvaks.    

Järgnevaid ilminguid täheldades tuleks konsulteerida oma arstiga, kuna tegu võib olla südameprobleemide sümptomitega. Parem karta, kui kahetseda. Need võivad olla ka märgid organismi üldisest häiritusest, näiteks rauapuudusest, kirjutab ajakiri Health.

Ülim väsimus

See pole lihtsalt puuduliku une tõttu tekkinud väsimus; see on äärmuslik väsimus. Mõtle, kui rampväsinult tunned end grippi haigestumise ajal, ainult see jõuetus ei kao. «Paljud naised ei tee sellest välja, eeldades, et see pole midagi ja et varsti tunnevad end paremini, kuid tegelikult võib põhjus olla südames,» ütleb Suzanne Steinbaum, naiste südame ja veresoonte instituudi direktor New Yorgis asuvas Lenox Hilli haiglas. Põhjus, miks end nii tunnete, on hapnikupuudus. «Süda on hädas ja pingutab, et kehale hapnikku toimetada.» Väsimust võib tunda paljudel põhjustel ja kui see on ainus sümptom, ei maksa kohe arvata endal olevat probleemi südamega. Kui see ei möödu aga mõne aja jooksul, pöördu arsti juurde, et asjas selgust saada. Selle taga võib ka olla näiteks rauapuudus, mis samuti pärsib hapniku edasi kandmist organitesse.

Jalgade turse

Jalgade turse võib tekkida mitmesugustel põhjustel nagu rasedus, veenilaiendid - mis on inetud, kuid mitte ohtlikud -, reisides, kui on piiratud võimalused liikumiseks. See võib olla aga ka südamepuudulikkuse märk – see on krooniline haigus, mille puhul süda pumpab verd ebaefektiivselt. «Turse võib tekkida ka siis, kui südameklapp ei sulgu normaalselt,» ütleb doktor Mary Miller Marylandi Ülikooli meditsiinikoolist. Mõned vererõhu ja diabeedi ravimid võivad samuti põhjustada turset. «Südamega seotud jalgade turse kaasneb tavaliselt teiste sümptomitega, mis hõlmavad õhupuudust ja/või väsimust,» ütleb ta. Kui teil tekkis hiljuti jalgade turse, pöörduge arsti poole, et määrata kindlaks selle põhjus ja kuidas seda kõige paremini ravida.

Kõndides on jube valus

Kui puusa- ja jalalihased tõmbavad pidevalt krampi, kui ronite, kõnnite või liigute, ent puhates tunnete ennast paremini, ei tasu seda kohe panna vanuse ja halva treenituse arvele.

See võib olla perifeerse arteriaalse haiguse märk. See kujutab endast rasva kuhjumist keha arteritesse. Haiguse puhul on 50 protsendine tõenäosus, et inimesel on ka vähemalt ühe südamearteri ummistus. Hea uudis on, et haigus on vägagi ravitav.

Peapööritus

See on jällegi üks neist sümptomitest, millel võib olla palju põhjuseid, mis pole seotud südamega. Kui olete kunagi käinud jõusaalis, olete kindlasti näinud hoiatussilte, mis manitsevad lõpetama jooksmine, jalgrattasõit või muu füüsiline aktiivsus niipea, kui tekib peapööritus. See sümptom võib olla tingitud vedelikuvaegusest või kuna tõusute liiga kiiresti. Kuid kui see toimub regulaarselt, rääkige oma arstiga, et selgitada välja, kas see on tingitud ravimite kõrvaltoimetest, sisekõrva probleemidest, rauapuudusest tekkinud kehvveresusest või on süüdi harvem esinevad südameprobleemid. Probleem võib olla tingitud arterite ummistustest või kahjustunud südame struktuuridest, mis madaldavad vererõhku.

Treenitud, aga ikka hingeldate?

Vaatamata kolmele treeningkorrale nädalas võtab trepist üles minemine võhmale ja hingeldama ning tihti tabab köha? See võib olla astma, kehvveresus, infektsioon, harvem aga ka südameklappide probleem ning vere pumpamise võime halvenemine. Vedeliku kogunemine, mis mõjutab südame vasakpoolset külge, võib põhjustada hingeldamist, mis jäljendab bronhiaalastmat. Kui südameklapp fikseeritakse, ei kogune vedelik enam kopsudesse ja saab taas kergemini hingata. Kuna treening tugevdab südant, tuleks saada selle sümptomi põhjusele jälile, et seisund ei segaks füüsilist aktiivsust.

Depressiivsus

Depressioon on üks levinumaid probleeme maailmas. Depressioon ei ole ilmselt märk südameprobleemist, aga seda ei saa ka välistada. Vaimne heaolu on seotud füüsilise heaoluga. Paljud uuringud näitavad, et depressiooniga inimestel on suurem oht südamehäirete tekkeks. Niisamuti – inimestel, kellel on mitu südamehaiguse riskitegurit või kellel on südamehaigused, on kalduvus olla depressioonis.

Hullud peavalud

Mõnikord on peavalu lihtsalt peavalu. Kuid mõnel juhul viitavad regulaarsed migreenid sellele, et sinu tiksujaga on midagi valesti. Migreeni esineb 12 protsendil elanikkonnast, kuid see kasvab südame-veresoonkonna haiguste korral umbes 40 protsendini. Ja kuigi puudub selge seos, on auraga migreeni esinemine seotud mõnede südamehäiretega, seega on võimalik, et peavalu taga on südamehäire. Ühe teooria kohaselt võivad mõlemad olla autonoomse närvisüsteemi tasakaalustamatuse tulemus.

Magama jäädes kuuleb südamelööke

Mõned kahjustunud ja «valjuks» muutunud südamega inimesed kuulevad selle tukseid. Ehkki selle heliga võib harjuda, peaks probleemide olemuses arsti juures kindlasti selgust saama. Vali süda võib olla põhjustatud ka madalast vererõhust või veresuhkru tasemest, kehvveresusest, osadest ravimitest, vedelikupuudusest ja muust.

Ärevus, higistamine ja iiveldus tabavad samaaegselt

Need on paanikahoogude klassikalised sümptomid, kuid need on ka südameinfarkti tunnused. Kui nendele varajastele sümptomitele järgneb õhupuudus, ehkki pole end korralikult isegi liigutanud, äärmuslik väsimus või mida saadab valu, täis tunne rinnus, mis võib, kuid ei pruugi kiirguda õlgadesse, kätesse, kaela ja kõrisse, tuleb kohe kutsuda kiirabi. Neil, kes saabuvad haiglasse tunni jooksul pärast sümptomite algust, on palju paremad väljavaated kui nendel, kes jäävad ootama halva enesetunde möödumist.

Kas see artikkel oli kasulik? Teie arvamus võeti arvesse.

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada