Sport, mis teeb tugevaks ja sulatab rasva imekiiresti

Sport, mis teeb tugevaks ja sulatab rasva imekiiresti Andra Aho.
Allikas: Eero Vabamägi/Postimees

Idamaised võitluskunstid on suurepärane rasvapõletustreening: ühe tunni intensiivse trenniga põletab harrastaja 700–1100 kilokalorit. Võitlussport ei treeni üksnes keha, vaid on juba ammusest ajast olnud meeleselguse tugevdaja ning paradoksaalselt ka sisemise rahu tooja.    

«Võitlussport võib olla väga vägivaldne, aga kui teha seda õige treeneriga ja õiges grupis, siis on see kõike muud,» rääkis taipoksi treener Kevin Renno (33). Tema trennides on baaskursus algajatele ning grupid noortele, täiskasvanud harrastajatele ja võistlejatele. Nii saab igaüks treenida oma tasemel turvalises ja arendavas keskkonnas, kirjutab Postimees.

«Siin pole midagi salata, mõnda aega tagasi seostuski poks pättide ja kaklemisega,» rääkis Renno, kes alustas alaga 20 aastat tagasi Eesti vanimas taipoksi klubis Royal Gym, millest nüüdseks on välja kasvanud Kevin Renno Võitlusspordi Akadeemia. «Siis oli poksi valdkond Eestis hoopis teine. Kui klassikalise poksi treeninguid kontrollis alaliit, siis taipoks oli tume maa ja isehakanud aktivist võis olla treener,» lisas ta. Nüüdseks on taipoksil oma alaliit, korraldatakse võistlusi ja treenerikoolitusi ning jälgitakse, et iga treener oleks atesteeritud.

Baaskursusega alustati Renno akadeemias mitu aastat tagasi. «Uued inimesed tulid jooksvalt trenni, mis raskendas grupi arengut ja treeneri tööd. Nii otsustasime alustada teatud korrad aastas kahekuuliste baaskursustega,» rääkis treener. 
Kursuse läbimine ei tähenda siiski, et selle ajaga vormitakse inimesest oskuslik poksija, vaid et ta saaks proovida taipoksi ohutus keskkonnas. Omandatakse peamised teadmised: millised on asendid, põhiliikumised ja löögid, et inimene oleks valmis minema juba käimasolevasse gruppi.

«Nüüdseks on tekkinud enamikus saalides vahepealne grupp või jätkukursus, kus käivad harrastajad ja kedagi ei sunnita minema järgmisele tasemele,» täpsustas Renno. Ala on mitmekülgne ning osa harrastajaid ei tahagi jõuda järgmisele tasemele, vaid teevad baaskursuse mitu korda läbi. Mõni tuleb trenni puhtalt rasva põletamiseks ja lihastoonuse kasvatamiseks, teine tahab omandada enesekaitseoskusi.

Kuigi naisi käib võitluskunstitrennides vähem, siis nende osakaal aina kasvab. «Kui võrdlen ajaga, mil mina alustasin, siis oli neljakümneses grupis umbes neli naist. Nüüd on nii, et tüdrukuid tuleb uutesse gruppidesse rohkem kui poisse, tase on kasvanud ja nad lähevad rohkem võistlema,» rääkis Renno õpilane Andra Aho (24), kes tuli mullu üliõpilaste taipoksi maailmameistriks.

16-aastaselt poksikarjääri alustanud ja arvukalt tiitleid võitnud Aho hakkab Renno akadeemias maikuust treenima naiste poksigruppi, mis on üldfüüsilisem ning ära jäetakse kontaktvõitlus ehk sparring. «See on väga vajalik, sest paljud naised ei taha meestega koos trenni tulla. Nad tahavadki teistsugust treeningut, kus oleks vähem tehnika õppimist ning rohkem intensiivset trenni. Kombineerime taipoksi üldfüüsiliste harjutustega,» rääkis noor naine.

Kuigi paljud kardavad, et trenn on liiga intensiivne, julgustab Aho siiski kõiki proovima. «Trenni tulemiseks ei pea juba valmis olema, vaid tuledki selleks, et paremaks saada,» lubas ta. Aho on üks vähestest eestlannadest, kes on pürginud rahvusvahelistele profivõistlustele ja neid ka võitnud. «Olen alati olnud suhtumisega, et tahan olla parim. Kui ma alguses ei olnud, siis treenisin ja saingi selleks. Võistlusi vaadates nägin mõnikord naisi ja siis oli alati tunne, et tahaks ka,» meenutas ta. Aho lemmikud on suured turniirid, kus paljude riikide tipud koos. Kui läbida mitu matši lühikese aja jooksul, õpib enda kohta väga palju, rääkis ta. 

Lisaks rasvapõletusele toob noor naine taipoksi plussina välja vaimutugevdamise. «Näiteks kui arvad, et ei suuda rohkem, siis tegelikult on võimalik ennast ületada. Sama kehtib ka võisteldes valu ja väsimusega. Tuleb enda sees see lihtsalt ära kannatada,» sõnas ta.
Näiteks on treener Kevin Renno võistelnud sisselöödud ribidega. «Inimesed võistlevadki nii, nad ei anna alla. Ringis väsid igal juhul ära ja siis otsustad, et lähed veel edasi. See on vaimutugevus, mida kasvatad trennis, kasutad ringis ja ka ülejäänud elus,» lisas Aho.

Kas see artikkel oli kasulik? Teie arvamus võeti arvesse.

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada