Kogemusnõustaja Kaja Heinsalu: mul oli lõpuks unistus olla kogu aeg purjus

Kogemusnõustaja Kaja Heinsalu: mul oli lõpuks unistus olla kogu aeg purjus Foto: iStock

Alkoholisõltuvus on tõsine probleem, mille all kannatab Eestis hinnanguliselt 55 000 inimest, kellele võib liita veel sõltlaste lähedased. Eitamine, kauplemine ja probleemi vältimine on ühed sõltuvuse sümptomitest ning kogemusnõustajal võib nende käitumismustrite äratundmisel eelis olla, lausus nõustaja Kaja Heinsalu Postimehele.    

«Aktiivses sõltuvuses inimene läheb vastuollu oma väärtustega ja annab katteta lubadusi ka kõige lähedasematele inimestele, samuti iseendale. Seepärast öeldakse ka, et kõik sõltlased on valetajad ja tervenenud sõltlased veelgi paremad valetamise äratundjad,» rääkis naine, kes paranes 23 aastat tagasi ka ise alkoholisõltuvusest ning juhib nüüd kogemusnõustamisele toetuvat TSF sõltuvuskliinikut.

26-aastaselt oli Heinsalu igapäevane veinijooja. Lõbusa meelelahutusena alanud napsitamine muutus üsna kiiresti igapäevaseks ning juba aasta möödudes tundis naine, et tema elu on alkoholi tõttu muutunud juhitamatuks. Ta mõtles nagu paljud teisedki, et joob enesetunde parandamiseks. Sõltuvuse juures ongi aga keeruline see, et inimestel tuleb ette palju probleeme.

«Alguses on alkoholist abi – see teeb olemise kergemaks ja annab tunde, et niimoodi tulen elus paremini toime. Ja minul oligi nii. Ühel päeval muutub ravim aga ise probleemiks: siis oleme nõiaringis, kus tegelikult ei ole alkoholist enam abi, aga me ei saa ka ilma selleta,» rääkis ta.

Sellest olukorrast oma tahte abil välja tulla on keeruline, sest Heinsalu sõnul on sõltlasel kainena väga halb olla. «Mul oli lõpuks unistus olla kogu aeg purjus. Ärgates tulid masendus ja meeleheide võimendunult peale.»

Tavapärane elu jätkub

Sageli mõtlevad inimesed, et kui käivad tööl, siis ei ole nad alkohoolikud. «Käin iga päev tööl, teenin raha ja pean peret üleval. Paistab nagu normaalne inimene, kuid tegelikult pole sõltuvuse kriteerium see, kas inimene saab hakkama või ei saa,» ütles Heinsalu.

Sõltuvus on sageli seotud just tubli töötegemisega. Nii süütunne kaotatud päevade pärast kui ka vajadus joomisharjumust üleval pidada sunnib inimest kõvasti tööle. Aja jooksul võtab sõltuvus aga kõik eluvaldkonnad üle: enam ei huvita varem talle tähtsad olnud tegevused, kadunud on sõbrad ja hobid. Kui joomist alustatakse seltskonnas, siis varsti inimeste hulka enam minna ei taheta. 96 protsenti alkoholisõltlastest on nõustaja sõnul funktsioneerivad alkohoolikud, kelle probleemi tõsidusest teavad vaid kõige lähedasemad.    

Loe lugu täismahus Postimehest.

Kas see artikkel oli kasulik? Teie arvamus võeti arvesse.

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada