Nahavähk leiab Eestis aina enam ohvreid

Nahavähk leiab Eestis aina enam ohvreid Melanoomi esinemissagedus Eestis.
Allikas: Postimees

Kuigi päike on sama ere kõigis Baltimaades, on just Eestis viimase kümne aasta jooksul kahekordistunud nahavähki haigestumine. Üks põhjusi võib olla Eesti naiste suur solaariumiarmastus.    

«Mina ei usu, et Eesti erineb nahakasvajatesse haigestumise poolest märgatavalt teistest Balti riikidest,» ütles Tartu Ülikooli professor Külli Kingo Postimehele. Ometigi näitab riiklik vähiregister, et melanoom on teinud Eestis võidukäiku alates 2009. aastast ja just naiste seas. See pahaloomuline nahakasvaja saadakse järjest nooremas eas ja 15–29-aastaste hulgas on melanoom sageduselt teine vähkkasvaja.

Melanoomi puhul on professori sõnul peamine faktor inimeste riskikäitumine – nii päevitamine kui ka solaariumis käimine. «Eestis on solaariumide külastatavus üks Euroopa suuremaid, seda just alla 35-aastaste naiste hulgas, mis seletab melanoomi sagedasemat esinemist naisterahvastel,» sõnas Kingo.

Samas on enamikul Eesti elanikkonnast II fototüübiga nahk, mis päevitub tagasihoidlikult, kuid saab kergesti päikesepõletuse. «Päikesepõletused, eriti just lapseeas, on nii melanoomi kui ka mittemelanoomsete nahavähkide peamisi riskifaktoreid,» selgitas professor. Uuringud on näidanud, et kui laps on 18. eluaastani kasutanud regulaarselt päikesekaitsekreemi (15 SPF), väheneb oht haigestuda nahavähki pea 80 protsenti.

Professori sõnul pole kaugele arenenud melanoomi kahjuks võimalik välja ravida, samas on paranemise tõenäosus suur, kui see avastatakse varajases staadiumis.

Kuigi teadlikkus melanoomist on Eestis hea, teist tüüpi nahavähist palju ei teata. Kingo sõnul on mittemelanoomne nahavähk ennekõike vanemate inimeste haigus ja see kujuneb välja umbes kolmandikul europiidse rassi esindajatest.

«Mittemelanoomsete nahakasvajatega patsiendid pöörduvad arsti juurde hiljem, kuna tihti ei osata üksikule, aeglaselt laienevale, koorikuga mitte paranevale koldele tähelepanu pöörata,» tõdes professor.

Nahakasvajate varajaseks avastamiseks on Kingo sõnul väga tähtis pöörduda varakult dermatoveneroloogi poole. Tänapäeval kasutatakse nahakasvajate avastamiseks dermatoskoopiat, mis aitab nahamoodustusi kümnekordselt suurendada. Tänu sellele tulevad nähtavale muutused, mis palja silmaga vaadeldes jäävad nähtamatuks. Eriti tähtis on selline hindamine just nahakasvajate varases staadiumis, kus kliinilised muutused on minimaalsed. Tänu dermatoskoopia kasutamisele on melanoomi avastamise diagnostiline täpsus professori sõnul kasvanud 30–49 protsendi võrra ning märgatavalt on vähenenud ebavajalikud healoomuliste moodustiste operatsioonid.

Kas see artikkel oli kasulik? Teie arvamus võeti arvesse.

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada