Kui ohtlik on teha korduvalt aborti?

Kui ohtlik on teha korduvalt aborti? Lääne-Tallinna keskhaigla günekoloogiaosakonna juhataja Külli Idla.

Raseduse katkestamine on teadlik otsus, mida naisel tuleb kinnitada allkirjaga ja selle tegemisel vanusepiiranguid ei kehti.

Eesti Vabariigis võib rasedust katkestada millisel iganes põhjusel, kui see ei ole kestnud kauem kui 11 nädalat. 11–21 nädalat kestnud rasedust võib naine katkestada tervisest või vanusest tulenevatel põhjustel, kirjutab Postimehe terviseportaal.

Abordi ja SOS-pilli kohta käivatele küsimustele vastab Lääne-Tallinna keskhaigla günekoloogiaosakonna juhataja Külli Idla.

Kas ja kuidas peab naine end abordiprotseduuriks ette valmistama?

Kui naine on soovimatult rasestunud ja soovib raseduse katkestada, peaks ta võimalikult ruttu pöörduma günekoloogi vastuvõtule. Lisaks raseduse diagnoosimisele sedastab günekoloog ka täpse raseduse suuruse, teeb vajalikud analüüsid ja tutvustab võimalikke raseduse katkestamise meetodeid ning nendega kaasnevaid riske. Juhul kui naine jääb kindlaks oma soovile rasedus katkestada, väljastab günekoloog saatekirja raseduse katkestamiseks ning raseduse katkestamise protseduuriga nõusolekulepingu. Viimane tuleb enne raseduse katkestamise protseduuri algust naisel allkirjastada, mis tähendab, et naine peab võtma teadlikult vastu otsuse, et ta on protseduuriga nõus, protseduuri käiguga kursis ja riskidest teadlik.

Kas abordi puhul kehtib ka mingisugune «limiit»? Kas naise organism satub juba suuremasse ohtu, kui aborte on tehtud näiteks 2–4 korda?

Sellist limiiti ei ole. Küll aga on korduvalt rasedusi katkestava naise teadlikkuses ja nõustamises ilmselt puudujääke. Tänapäeval on rasestumisvastaste vahendite arsenal lai ning rasestumisvastased vahendid ise ja informatsioon nende kohta kõigile kättesaadavad. Alati võib pöörduda günekoloogi vastuvõtule ja/või noortenõustamiskeskustesse täpsema informatsiooni saamiseks ja koos spetsialistidega valida välja just konkreetsele naisele/paarile individuaalselt sobiv rasedusest hoidumise meetod.

Milliseid muutusi abort naise organismis põhjustab ja kas on midagi, mida ta peab selle järgselt teadma või vältima?

Ilmselt ei tule tänapäeval kellelegi üllatusena, et abort on äärmuslik nn «pereplaneerimise» meetod. Abort kujutab endast jõhkrat vahelesegamist naise organismi normaalsesse füsioloogilisse seisundisse, põhjustades «suurt segadust» organismi hormonaalses tasakaalus ning emotsionaalset stressi kõige nendega kaasnevaga.

Kui siiski raseduse katkestamine on vältimatu ja naine oma otsuses kindel, tutvustab günekoloog abordile eelneval vastuvõtul naisele võimalikke riske ja selgitab vajalikku järgnevat käitumitaktikat, minimeerimaks riske võimalike tüsistuste tekkimise suhtes. Siinkohal tahaksin märkida, et tänapäevased raseduse katkestamise meetodid on suhteliselt ohutud, kuid mitte täiesti riskivabad.

Loe pikemalt Postimehe terviseportaalist.

Kas see artikkel oli kasulik? Teie arvamus võeti arvesse.

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada