Piimasegu peaks olema beebi toitmisel viimane variant

Piimasegu peaks olema beebi toitmisel viimane variant Foto: Shutterstock

Kuigi statistika järgi ei saa vaid kaks kuni viis protsenti naistest anatoomiliste, hormonaalsete või meditsiiniliste vastunäidustuste tõttu rinnaga toita, jääb juba esimese elukuuga rinnapiimast ilma 20 protsenti lastest. 

Noorel emal Merilyn Sädel tekkis mure imikutele rinnapiima asendaja andmise pärast, kui ta ikka ja jälle kuulis, kuidas emadel soovitatakse beebidele rinnapiimaasendajat anda, et nad korralikult kaalus juurde võtaks, kirjutab Postimehe terviseportaal. 


«Mind pahandab see, et kohe kui pärast sündi lapse kaal langeb ja siis piisavalt ei tõuse, hakatakse lisatoitu suruma. Ja kui olla esimest korda sünnitanud, siis lihtsalt pole jaksu kellegagi sel teemal kakelda,» rääkis Säde.

Teda pani imestama, miks ei aidata noort ema rinnapiima andmisega rohkem ja oodata lisatoidu pakkumisega. Kui jätta ühe korra rinnast andmata ja toita last pudelist piimaseguga, siis rinnapiima teke kannatab selle all, sõnas Säde. Lisaks ei saa laps imemisvõtet harjutada. Pudelist saab ju palju lihtsamalt kätte.

«Esimene kuu ongi kõige kriitilisem hetk, kus ema on kõige haavatavam ja tekib kõige rohkem probleeme. Ilma õigeaegse abita on tal kõige lihtsam minna üle piimasegudele,» rääkis Ida-Tallinna keskhaigla lastearst Reet Raukas. 12-kuuselt peaks laps veel osaliselt rinnapiima saama, kuid seda jagub vaid kolmandikule lastest. Ülejäänud 68 protsenti saavad mingil põhjusel piimasegu, tõi lastearst kuuldavale kurva statistika. 

Kõige sagedasem probleem on Raukase sõnul see, et esimestel päevadel ei saa laps hästi imeda, emal on valus või ema on sünnitusest väsinud. Tavalisel kaotavad imikud esimesel 48 elutunnil 5,5–7 protsenti kaalust. Kui kaalukaotus läheb liiga suureks või lapse veresuhkur on langenud, tuleb teda turgutada. «Esimese vahendina soovitame kasutada toiduks ema enda pumbatud rinnapiima, näiteks iga kolme tunni tagant, et stimuleerida rinnapiima teket. See on teinekord suur töö ja kõik emad ei ole nõus sellega kaasa tulema, sellisel juhul on ainuke abivahend piimasegu,» rääkis Raukas. 

«Kui esimesel elunädalal püsib kaaludefitsiit ja rinnapiimast ei piisa, püüame ema abistada piimakoguste suurendamisel, kui see ei toimi, anname piimasegu juurde,» ütles Raukas. Väga tubli tööd teevad imetamisnõustajad, kelle poole tasuks imetamisega seotud probleemide korral pöörduda võimalikult ruttu, siis on kergem abistada. Võib ikkagi juhtuda, et teatud osa päevasest toidust on piimasegu, sest laps vajab kasvamiseks rohkem, kui ta emapiimast saab.

Kas see artikkel oli kasulik? Teie arvamus võeti arvesse.

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada