Rinnavähi sõeluuringule kutsutakse peagi ka 68- ja 69-aastased naised

Rinnavähi sõeluuringule kutsutakse peagi ka 68- ja 69-aastased naised Foto: Shutterstock

Eestis on seni rinnavähi varase avastamise uuringule kutsutud naised vanuses 50-62. Vähi ennetamise parandamiseks on alates järgmisest aastast sõeluuringule kutsutud 50-69-aastased naised.

Rinnavähi sõeluuringu eesmärgiks on avastada rinnavähk võimalikult varases staadiumis ning vähendada sel viisil kurnavat ja kulukat ravi ning haigusesse suremust. Eestis arendab rinnavähi varast avastamist haigekassa kokku kutsutud tervishoiuekspertidest koosnev töörühm, kelle toel kaasajastati käesoleva aasta jooksul Euroopa Liidu tõenduspõhiste soovituste järgi uuringu põhimõtteid.

Olulise uuendusena kutsutakse edaspidi sõeluuringule naisi senisest laiemas vanusevahemikus. Alates 2018. aastast kutsutakse sõeluuringule ka 68- ja 69-aastased naised vastavate sünniaastatega 1949 ja 1950.

Kokku kuulub 2018 aasta rinnavähi sõeluuringusse üheksa sünniaasta gruppi:

  • 1949
  • 1950
  • 1956
  • 1958
  • 1960
  • 1962
  • 1964
  • 1966
  • 1968

60ndates aastates naiste jaoks on uuringus osalemine äärmiselt oluline, kuna haigestumise risk on selles vanuserühmas kõrge. Kõiki naisi selles vanusevahemikus igal aastal ei kutsuta, aasta jooksul kutsutakse konkreetsete sünniaastatega naised.

Miks on vajalik osaleda rinnavähi sõeluuringus?

Vähk areneb organismis pika aja jooksul ja ei anna esimestes staadiumites tihti endast kuidagi väliselt märku. Rinnavähki on uuringuga võimalik avastada enne, kui kasvaja on endast märku andnud ja organismis levima hakanud. Sõeluuringul osalemine tähendab, et naisele tehakse rinnanäärme radioloogiline uuring ehk mammograafia. See on lühike ja enamjaolt valutu protseduur. 

Enamasti pöördutakse arsti juurde rinnavähi kahtlusega siis, kui on tekkinud mingid kaebused või sümptomid, näiteks rinnas avastatakse n-ö tükk. Lisaks sellele tasub olla tähelepanelik ka teiste ohumärkide suhtes, nagu muutunud rinnakuju, laikude teke või kaenlaaluste lümfisõlmede suurenemine. Selliste märkide puhul tuleb kindlasti arsti poole pöörduda.

Kõigi ravikindlustatud naiste uuringu eest tasub haigekassa.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

1 kommentaari

Reet Puss
08.11.17 21:08
Millal on loota et ka 1951 aastal sündinud sõeluuringule saavad.
-20
   
+22

Lisa kommentaar

Saada