Pereõde annab nõu: kuidas ennetada diabeeti?

Pereõde annab nõu: kuidas ennetada diabeeti?

Linnamõisa perearstikeskuse pereõde Lilli Gross annab diabeedi ennetamiseks kaks lihtsat nõuannet.

Pereõe sõnul on kehakaalu tõus ja II tüübi diagnoosi nihkumine nooremale elueale jätkuvaks probleemiks nii mujal maailmas kui ka Eestis.

„Diabeedi ennetamiseks antud soovitused on maailmas sisult samad ja suunatud inimeste isiklikule elustiilile. Siinkohal nõustun minagi üldiste soovitustega. Tõenäoliselt mitmele tunduvad need soovitused leierdatud igapäevase jutuna. Ah, ära hakka jälle... Kuid siiski, pigem soovitan mõelda nende soovituste peale veelkord igalühel läbi enese,” soovitab pereõde. 

Lilli Gross soovitab kõigil mõelda nendele küsimustele:

·       Kui palju mina tegelikult liigun?

·       Kus vahemikus minu kehakaal on, mida mina enese jaoks  teen diabeedi ennetamiseks? 

Pealtnäha väga lihtsate muutuste tegemine oma elustiilis aitab ennetada teisigi tõsiseid haigusi, näiteks südameveresoonkonna haigusi. 

Pereõde jagab nõuandeid, mis on lihtsasti teostatavad:

1.     Suurenda oma füüsilist aktiivsust, kuna see aitab alandada veresuhkru taset ning kehakaalu. Tõsta kõnnitud sammude arvu näiteks parkides auto kaugemale või väljudes ühistranspordist peatuse võrra varem.

2.     Eelista tervislikku toitu, mis sisaldab aeglaselt imenduvaid süsivesikuid ja rikkalikult kiudaineid. Naudi sööki ja ära haara seda käigupealt. Ka see aitab organismil hoida ühtlasemat veresuhkrutaset. 

„Peatu hetkeks ja mõtle, milline on hinne skaalal 1-10 sinu motivatsioonile teha pisikesed, aga tervislikud muutused elustiilis täna. Samuti, mis on need faktorid, mis aitaksid hetke motivatsiooni tõsta hinde võrra kõrgemale,” jagab pereõde nippe.

Kas sind võib ohustada 2. tüüpi diabeet? Tee test siin.

 

Kas see artikkel oli kasulik? Teie arvamus võeti arvesse.

Jaga

 

1 kommentaari

Lähedane
19.11.16 20:09
Patsient oli diabeet.Läks kõhuvaluga kiirabiga haiglasse.Kiirabis mõõdetuna oli veresuhkur 32, vererõhk96/49Kiirabis aga hüperklükeemiat talle ei diagnoositud.Olukord oli ikkagi väga tõsine.Endokrinoloog kirjutab anamneesides 2015.a.3x-apr. ,juuli .nov.et patsient vajaks uut ravi aga kuna ravimid ostetud ,jätkab nendega.Selle tulemusel neerupuudulikkus ainult süvenes,kreatiniin ainult tõusis,nov. kreatiniin203.Haiglas lõpuks394.Novembris määras endokrinoloog patsiendile ravimi TRIPLIXAM ,mis oli vastunäidustus nii diabeedile ,kui ka neerupuudulikkuse korral.Seda kinnitas ka Ravimi Amet,miks arstid ei tea ,mida tohib ja mida ei tohi.Haiglas tehti veel kompuutertomograafia uuring ,mille tulemusel neerud lakkasid haiglas töötamast,kuna kasutati joodi sisaldavat kontrastainet,mis oli neerupuudulikkuse korral vastunäidustus ,ei oleks neerupuudulikkuse korral tohtinud kasutada joodi sisaldavat kontrastainet.Patsienti hoiti EMO-s 3 tundiHaiglas pandi 12x istes käima öö jooksul. KELL4 jäigi selle patsiendi süda seisma.ta langes hüposse-hüpoklükeemia koomasse ,mida tõenäoliselt ei ole tabatud ära.Võltsiti ära veel ka veresuhkrunäidud. Elus esimest korda haiglasse läinud patsient surigi kell13.10Meil on veel 2aastat aega ,eks näis ,millega see asjaosalistele lõpeb.Miks oli endokrinoloogi ravi eba adekvaatne.?Miks lakkasid haiglas neerud töötamast ja miks langes patsient hüposse???Kirjutan seda sellepärast ,et mõne teisega nii ei juhtuks,uurige alati järgi ,mida arstid määravad,kas on ravimid vastunäidustatud?
-224
   
+203

Lisa kommentaar

Saada