Osad toidulisandid tugevdavad antidepressantide mõju

Osad toidulisandid tugevdavad antidepressantide mõju Foto: Shutterstock

Värske meta-analüüsi põhjal võib väita, et osadel toidulisanditel on antidepressantide efekti suurendav toime, kõige tugevamini on see väljendunud oomega-3 kalaõlidel.

Melbourne'i ja Harvardi teadlaste koostöös viidi läbi 40 erineva uuringu andmete süstemaatiline analüüs. Patsientide depressiooni ravis kasutati lisaks antidepressantidele (SSRI-d, SNRI-d või tritsüklilised antidepressandid) ka erinevaid toidulisandeid. 

Leiti, et antidepressantide mõju tugevdavad oomega-3 kalaõlid, D-vitamiin, metüülfolaat (foolhappe bioaktiivne vorm) ja S-adenosüülmetioniin (SAM). Neist kõige tugevam mõju oli oomega-3 kalaõlidel kombinatsioonis antidepressantidega. Vastukäivad andmed leiti kolme toidulisandi osas: tsink, C-vitamiin ja trüptofaan. Foolhappe ja inositooli mõju oli puudulik. 

Lisaks ei leitud oomega-3 kalaõlide ja antidepressantide koos kasutamisel mingeid ohtlikke mõjusid. 

Uurijad järeldavad, et oomega-3 kalaõlide kombineerimine ravimitega võib olla ohutu ja kergesti kättesaadav võimalus depressiooni põdevate patsientide vaimse tervise parandamiseks.

Sarris J, Murphy J, Mischoulon D, Papakostas GI, Fava M, Berk M et al. Adjunctive nutraceuticals for depression: A systematic review and meta-analyses. Am J Psychiatry. 2016 Apr 26. [Abstrakt] DOI: 10.1176/appi.ajp.2016.15091228 

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

1 kommentaari

Milvi Kallaste
05.09.16 12:06
Minul tekkis higistamine , kui kasutasin koos amitriptylin-ga.
Edasi ei kasuta.
-38
   
+34

Lisa kommentaar

Saada