Uuring: HIV-testimise tase on noorte seas tõusnud

Uuring: HIV-testimise tase on noorte seas tõusnud Foto: Shutterstock

Tervise Arengu Instituudi uuringu andmed näitavad noorte seas ligi kahekordset HIV-testimise taseme tõusu võrreldes 2010. aastaga.

Uuringust „HIVi temaatikaga seotud teadmised, hoiakud ja käitumine Eesti noorte hulgas" selgub, et noorte seas on küllaltki kõrge HIV-testimise tase. 19–24aastastest on ennast elu jooksul HIVi suhtes testinud 39 protsenti ning 25–29-aastastest 59 protsenti.

Kolm kõige sagedasemat testi tegemata jäämise põhjust on ajapuudus, kartus testi tulemuse teada saamise ees ning teadmatus HIV-testi tegemise kohtadest.

Uuringu läbiviija, Tervise Arengu Instituudi analüütik Liilia Lõhmuse sõnul näitab uuring, et enamlevinud HIV-testi tegemata jätmise põhjused viitavad vajadusele avalikkuses propageerida HIV-testimist ja tegeleda sellega seotud stigmade vähendamisega ühiskonnas.

Uuring tõi välja sellegi, et sõltuvusainete tarvitamine ja riskeeriv seksuaalkäitumine on omavahel seotud - noored, kes seksuaalelus käituvad riskeerivamalt, tarvitavad enam sõltuvusaineid. „Antud teemasid tuleb käsitleda kõikehõlmavalt ja alates eelkoolieast," rõhutas Lõhmus.

Uuringut „HIVi temaatikaga seotud teadmised, hoiakud ja käitumine Eesti noorte hulgas" on varem korraldatud aastatel 2003, 2005, 2007 ja 2010. Äsja avaldatud uuring on viies ning põhineb 2015. aasta andmetel.

Uuringu eesmärk on koguda regulaarset ülevaadet Eesti 14–29aastaste noorte HIVi nakatumisega seotud riskikäitumise tasemest ja seda mõjutavatest teguritest.

Täispika uuringuraporti leiab Tervise Arengu Instituudi uuringute andmebaasist

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada