Uuring: ohtlike ravikombinatsioonide kasutamine eakate hulgas on kahekordistunud

Uuring: ohtlike ravikombinatsioonide kasutamine eakate hulgas on kahekordistunud Foto: Shutterstock

Uus uuring näitab, et USAs on suurenenud eakate patsientide osakaal, kellel on risk raskete ravimite kõrvaltoimete tekkeks.

Ameerika arstide liidu ajakirjas JAMA Internal Medicine avaldatud uuringus selgus, et 62–85 aastaste inimeste hulk, kes kasutavad viit või enamat ravimit või toidulisandit, on suurenenud 53,4%-lt 67,1%-ni.

Chicago ülikooli farmaatsiadoktori Dima, M. Qato ja tema kolleegide uuringu põhjal kasutas 2010–2011. aastal 15,1% eakatest suure koostoimeriskiga ravimikombinatsioone, mida on enam kui 2005.–2006. aasta hinnanguline 8,4%.

„Nende tulemuste põhjal on mitmete ravimite ebaturvaline kasutamine eakate hulgas kasvav rahvatervise probleem. Seetõttu peaksid tervishoiuspetsialistid kaaluma eakate patsientide ravimisel hoolikalt levinud retsepti- ja käsimüügiravimite kombinatsioonide kõrvaltoimeid ning nõustama patsiente nende osas,“ rääkisid autorid Medscape’ile uuringu tulemustest.

Kõige enam oli retseptiravimitest suurenenud statiinide, trombotsüütide vastaste ravimite (32,8%-lt 43,0%-ni), mittesteroidsete põletikuvastaste ravimite (10,1%-lt 13,7%-ni) ja prootonpumba inhibiitorite (15,7%-lt 18,5%-ni) kasutamine.

Toidulisandite puhul leidsid autorid, et oomega-3-kalaõlide kasutamine oli hoolimata nende piiratud kardiovaskulaarsest kasutegurist kasvanud ligi 4 korda ja D-vitamiini kasutamine peaaegu 3 korda. „See võib olla tingitud raportitest, mille põhjal on neil positiivne mõju eakate kognitiivsetele võimetele,“ selgitasid autorid.

Uuringusse oli kaasatud 2005.–2006. aastal 2351 uuritavat ja 2010.–2011. aastal 2206 patsienti vanuses 62–85 aastat. Uuringu kestel viidi läbi koduseid intervjuusid ja otseseid ravimite ülevaatusi. Uurijate järgi oli ravim kasutusel juhul, kui vähemalt üht retsepti- või käsimüügiravimit või toidulisandit tarbiti vähemalt kord ööpäevas või kord nädalas.

Allikas: Dima M. Qato, PharmD, MPH, PhD; Jocelyn Wilder, MPH; L. Philip Schumm, MA; Victoria Gillet, BS; G. Caleb Alexander, MD, MS. Changes in Prescription and Over-the-Counter Medication and Dietary Supplement Use Among Older Adults in the United States, 2005 vs 2011. JAMA Intern Med. 2016;176(4):473-482. DOI:10.1001/jamainternmed.2015.8581, http://archinte.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=2500064

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

10 kommentaari

Vaike
07.10.16 10:59
Olen olnud Kuressaares haigla ravijuhi patsient ja sellepärast julgen öelda , et nii põhjalikku ja hoolivat suhtumist ei ole ma ühegi teise arsti juures kohanud .Kui see patsient läks elus esimest korda haiglast abi saama ju siis ei ole haige haigusloos kõikki tema tõbesid kirjas ja nii võib ju igaüks eksida. Küll aga tahaks märkida, et ikka ei ole patsiendi digilugudes kirjas kõik patsienti puudutav. Eriti, mis puudutab perearste. Nüüd, kus enam nn haigekaarte ei ole siis kust saab eriarst lugeda kõike, mi puudutab konkreetset haiget ja nii need vead juhtuvadki. Alles hiljuti, käies Tallinnas eriarsti juures, oli olukord, kus sealne arst ei leidnud minu digiloost diagnoosi, mida on juba hulk aastaid ravitud. Ja kust siis teine arst saabki kontrollida mida tohib ja mida ei tohi. Samuti kuulen esimest korda, et arst peaks patsiendi käest allkirja võtma ravimise nõusolekuks. Asi tehakse ikka mõne kohapealt keeruliseks. Kas siis sellega ma pole juba nõusolekut andnud, kui nõustun konkreetse arsti juurde minemisega, ega keegi ju vägisi meid arsti juurde ei vii, ikka ise läheme. See selleks. Tahaks siiski öelda, et ei ole Kuressaare haiglas olukord sugugi nii hull, kui eeinevalt on kirjutatud. Tubli ja töökas kollektiiv on seal.
-18
   
+3
Ülle
03.10.16 19:21
Mida Te panete Kaiale miinuseid ,kui tegelikku ei tea .Sellel patsiendil oli kõht pikemat aega läbi käimata Kuna kõhukinnisuse põhjus oli Kuressaare Haiglas kindlaks tegemata,st.kõht oli üle 5 päeva kinni.siis ei oleks tohtinud sellel patsiendil kasutada bisacodyli.BISACODYL oli sellele patsiendile vastunäidustus .Patsient pandi 12x öö jooksul istes olema. Seda julgetakse Kuressaare haigla IROS isegi haiogusloos veel kirjutada.Oi milline ebaprofessionaalne ravimine Kuressaare Haiglas.
-7
   
+31
Maie
10.08.16 00:42
Kuidas saab raviosakonna juhataja Kuressaare Haiglas patsiendi abikaasale vastatud kirjas õelda ,et ükski ravim ei olnud vastunäidustatud ,kui on selgelt õeldud, et ravimit Triplixsam ei tohi määrata neerupuudulikkuse korral,diabeedile,podagra haigele, ega ka ateroskleroosihaigele.eelnnevalt neeru puudulikkus ainult süvenes sellel patsiendil.Kuressaare Haigla endokrinoloog Virge Nemvalts kirjutab 3x 2015.aasta haiguslugudes ,et patsient vajaks uut ravi,aga kuna ravimid on eelnevalt ostetud ,siis jätkame nendega.Kuidas sai siis patsient paraneda ,kui ei määratud uut ravi. Selle arsti ravi põhimõte oli oleks ja peaks ,ei mingit konkreetsustRavim TRIPLIXAMi võtmisega halvenes patsiendi tervis nii ,et nüüd puhkab ta hauas .Ravim TRIPLIXAM oli selle patsiendi SURMAROHI!!! Haiglas anti veel ravimit LASIX,mis oli samuti vastunäidustus sellele patsiendile ,kuna uriin oli lakkanud tulemast.LASIX KUIVATAS NEERUD JU VEEL ROHKEM ÄRA ,KUST SIIS URIINI PIDI TULEMA Tõenäoliselt põhjustas uriini mittetulemise mingi kontrastaine ,mida kasutati kompuutertomograafia tegemiseks Seda meile veel uuritakse. Ka oli vastunäidustus sellele patsiendile BISAKODYL Patsient pandi 12 x öösel istes käima,Kuna ta oli DIABEET siis ta väsis lihtsalt ära.Kas süüa ,juuagi anti,diabeedile oli see väga vajalik,sest kodus oli tal kõik käepärast võtta ,kui vaja. Miks läks veresuhkur nii alla ,Tõenäoliselt oli tegemist HÜPOGA,mida ei ole ära tabatud .Patsient langes koomasse ja sinna ta jäi.Lisaks kirjutati üle veel veresuhkru näidud ,mida sellega taheti varjata?Viimased möödetud näidud 3,2 ,3,3 ja siis5,6 ,mis arvutis suurendades paistab hoopis 3,1 .Milleks selline võltsimine ?Eks uurimine näitab.Kuressaare haiglas olid nii abitud ,et ei suutnud aidata kõhuvaluga haiglasse läinud patsienti Ei teadnud ta ka ise ,et on ateroskleroosihaige.Raviosakonnajuhataja kirjutab et haigus oli ravimatu .Miks suhtus endokrinoloog Virge Nemvalts nii väga hoolimatult selle patsiendi ravisse ,sest hoolimatusest ja valest ravist asi alguse sai ,et teda enam ei ole.Loodame et ekspert uuring annab meile selgust antud loos,s.t. miks patsient nii äkki suri.Muide see patsient läks elus esimest korda haiglast abi saama .Kirjutasin seda siia sellepärast ,et ehk teised patsiendid oskaksid olla ettevaatlikumad endokrinoloogi juurde minnes.Nii et valed ravimid võivad inimese tappa.Kuidas arstid ei tea ,mida tohib ja mida ei tohi.
-28
   
+108

Lisa kommentaar

Saada