Uuring: ohtlike ravikombinatsioonide kasutamine eakate hulgas on kahekordistunud

Uuring: ohtlike ravikombinatsioonide kasutamine eakate hulgas on kahekordistunud Foto: Shutterstock

Uus uuring näitab, et USAs on suurenenud eakate patsientide osakaal, kellel on risk raskete ravimite kõrvaltoimete tekkeks.

Ameerika arstide liidu ajakirjas JAMA Internal Medicine avaldatud uuringus selgus, et 62–85 aastaste inimeste hulk, kes kasutavad viit või enamat ravimit või toidulisandit, on suurenenud 53,4%-lt 67,1%-ni.

Chicago ülikooli farmaatsiadoktori Dima, M. Qato ja tema kolleegide uuringu põhjal kasutas 2010–2011. aastal 15,1% eakatest suure koostoimeriskiga ravimikombinatsioone, mida on enam kui 2005.–2006. aasta hinnanguline 8,4%.

„Nende tulemuste põhjal on mitmete ravimite ebaturvaline kasutamine eakate hulgas kasvav rahvatervise probleem. Seetõttu peaksid tervishoiuspetsialistid kaaluma eakate patsientide ravimisel hoolikalt levinud retsepti- ja käsimüügiravimite kombinatsioonide kõrvaltoimeid ning nõustama patsiente nende osas,“ rääkisid autorid Medscape’ile uuringu tulemustest.

Kõige enam oli retseptiravimitest suurenenud statiinide, trombotsüütide vastaste ravimite (32,8%-lt 43,0%-ni), mittesteroidsete põletikuvastaste ravimite (10,1%-lt 13,7%-ni) ja prootonpumba inhibiitorite (15,7%-lt 18,5%-ni) kasutamine.

Toidulisandite puhul leidsid autorid, et oomega-3-kalaõlide kasutamine oli hoolimata nende piiratud kardiovaskulaarsest kasutegurist kasvanud ligi 4 korda ja D-vitamiini kasutamine peaaegu 3 korda. „See võib olla tingitud raportitest, mille põhjal on neil positiivne mõju eakate kognitiivsetele võimetele,“ selgitasid autorid.

Uuringusse oli kaasatud 2005.–2006. aastal 2351 uuritavat ja 2010.–2011. aastal 2206 patsienti vanuses 62–85 aastat. Uuringu kestel viidi läbi koduseid intervjuusid ja otseseid ravimite ülevaatusi. Uurijate järgi oli ravim kasutusel juhul, kui vähemalt üht retsepti- või käsimüügiravimit või toidulisandit tarbiti vähemalt kord ööpäevas või kord nädalas.

Allikas: Dima M. Qato, PharmD, MPH, PhD; Jocelyn Wilder, MPH; L. Philip Schumm, MA; Victoria Gillet, BS; G. Caleb Alexander, MD, MS. Changes in Prescription and Over-the-Counter Medication and Dietary Supplement Use Among Older Adults in the United States, 2005 vs 2011. JAMA Intern Med. 2016;176(4):473-482. DOI:10.1001/jamainternmed.2015.8581, http://archinte.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=2500064

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

16 kommentaari

mall
03.02.17 17:50
Isiklik kogemus. Haiguslugu minu perearst paar päeva tagasi, ei viitsinud üldse vaadata vaid teatas , et palju lugeda ja hakka otsima kus see kirjas on. Nõuka ajal polnud lähenemine kirjalikesse patsiendi raamatukestesse minu mäletamist mööda teistsugune. Mis puutub nõusoleku andmisse siis ei ole patsiendil tegelikult ju mingisugust valikuvõimalust väljaarvatud kas usaldada arsti või mitte. Kui võtta see aluseks siis jah sest kui hammas valutab pööraselt siis annad ilmselt kolme tilga vere asemel kohe terve ämbri, kas pole nii. Valikuvõimalus minu meelest tekkib aga alles siis kui patsient teab ravist samapalju kui arst e. on arstiga samal levelil. Täpselt nii nagu ka opi puhul annad allkirja aga see rohkem arstide enda kaitseks juhuks kui miski viltu läheb, siis ei ole neil vaja vastutada. Põhimõtteliselt jok skeem. Enda puhul võin öelda, et lõpuks uurisin ise ja selgus, et arsti määratud raviskeem ei sobi selle - ja kaasuva haiguse ja rohtudega kohe üldse ja ainuõige lahendus on op. Enne oppi tuli vastata aga paljudele küsimustele, millest üks oli jala veresoonte kohta. Peale vaadates kõik korras. Aasta hiljem selgus aga juhuslikult, et põen mingit jala verevarustusega seotud haigust mille tagajärjed võivad isegi letaalsed olla ja mida põdesin juba ammu ennem. Tore. Enne oppi aga mitte keegi ei uurinudki oma tarkade aparaatidega kuis on. Opi puhul pidi aga see küsimus väga tähtis olema nagu hiljem selgus. Hea, et niigi läits. Kannan nüüd tugisukkpükse aga ei kujuta ette kuidas suvel +20C tunne on 140dennidates käia. Mulle tundub siiski see " Valikuvabadus" meditsiinis näilik. Tõsiasi on , et meditsiinis usaldab inimene 100% oma Elu täiesti võõra inimese kätte pahatihti teadmata, kuidas see võõras talle usaldatud eluga lühemas või pikemas perspektiivis ümber käib. Tegelik inimese enda valikuvõimalus/vabadus seisneb aga valikus kas elu või surm. Kas pole tore võimalus/valik/vabadus.
-17
   
+41
MIKS KIRJUTAME VÄLJA RAVIMI
10.01.17 19:40
JA VARSTI VAHETAME --UUE RAVIMI
KUI VERERÕHKU POLE ---ISEGI DR, KORROVITŠ
SAANUD KONTROLLI ALLA,, JÄÄB IKKA KUSKIL 170/ 110
-14
   
+21
JA DOKTOR ON KA MURES ;;;
08.12.16 10:47
ET ÜKSKI RAVIMITE KOMBINATSIOON
3... RAVIMIT ---EI ALANDA VERERÕHKU ;;????
-19
   
+27

Lisa kommentaar

Saada