Superbakteri MRSA antibiootikumiresistentsus on saanud lahenduse

Superbakteri MRSA antibiootikumiresistentsus on saanud lahenduse

Hiljuti avastatud keemilised ühendid võivad muuta MRSA bakteri uuesti tundlikuks teatud antibiootikumide suhtes ja taastada vanade ravimite endised võimed.

Metitsilliiniresistentne bakter Staphylococcus aureus, laialdaselt tuntud kui MRSA, on USA-s peamine haiglanakkuse põhjus ja teine peamine nn superbakteritest, st ravimiresistentsetest bakteritest, tingitud surmapõhjus. 

Need bakterid on resistentsed kõige laialdasemalt kasutatava antibiootikumrühma beetalaktaamide, sh penitsilliini, metitsilliini ja karbapeneemide suhtes. 

Christopher Tan ja tema kolleegid New Jerseys asuvas Merck Researchi laboratooriumis on nüüd avastanud, kuidas sellest resistentsusest läbi murda. Nad on tuvastanud kaks ühendit, mis muudavad beetalaktaamantibiootikumid uuesti MRSA suhtes tõhusaks.

Ühendid nimega tarotsiin A ja tarotsiin B ründavad bakteriraku seina erinevat osa – teihoiinhapet. Mitte kumbki neist ravimitest ei suuda bakterit iseseisvalt surmata, aga kui ühte neist kasutati koos antibiootikumiga, suutis antud kombinatsioon hävitada MRSA nii kliinilistes proovides kui ka nakatunud hiirte organismis. Neid ühendeid ei ole inimestel veel uuritud.

Kui patsientide ravimiseks kasutatakse kombinatsiooni üksinda, võivad bakterid muutuda selle suhtes resistentseks. Selle seljatamiseks soovitab Tan lisada kolmanda ravimi, mis häirib teihoiinhappe tootmise muud etappi.

Allikas: 

Science Translational Medicine, DOI: 10.1126/scitranslmed.aad7364

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada