Tallinna õpilastest on täiesti terveid alla poole

Tallinna õpilastest on täiesti terveid alla poole

Õpilaste tervise ja arengu jälgimiseks viisid SA Tallinna Koolitervishoid õed möödunud aastal läbi tervisekontrollid kõikide 1., 3., 7. ja 11. klasside õpilase seas. Kokku vaadati tervisekontrolli käigus läbi 17 052 õpilast, mis moodustas 37,3 protsenti õpilaste koguarvust. Neist täiesti tervete laste osakaal oli 47,5 protsenti.

Läbivaatuse käigus kontrolliti õpilaste nägemisteravust, rühti, kaalu ja kasvu, hammaste tervishoidu ning luu- ja lihaskonna arengut, teatas Raepress.

Sihtasutuse Tallinna Koolitervishoid 2015. aasta aruandest selgub, et aastate lõikes pole suuri muutusi kooliõpilaste tervisenäitajate osas toimunud. Peamisteks terviseriskideks on endiselt vähene kehaline aktiivsus, ebaregulaarne või ühekülgne toitumine, arvuti või nutiseadmete liigne kasutamine.

Kooliõe poole pöörduvad õpilased esmaabi saamiseks haigestumise või õnnetusjuhtumite korral. Sagedasemad pöördumised 2015. Aastal olid pea- ja kõhuvalu, külmetushaigused, mao- ja seedetrakti vaevused, väsimus, unetus, luu- ja liigeshaigused, parasitaar- ja nakkushaigused. Suurenesid õpilaste emotsionaalse seisundi (rahutus, närvilisus, ärevus, õnnetuolek) ja vaimse tervise probleemidega (käitumishäred, depressioon, autismispektri arenguhäired), mis oli 2,3% kogu pöördumiste arvust ehk 1032 pöördumist.

Tallinna koolides õpilastega toimunud raskemate vigastuste arv vähenes 10 võrra, mis mullu oli arvuliselt 385 juhtumit.

„Õnnetusjuhtumite arvuline langus võib olla tingitud sellest, et Tallinna koolid on renoveeritud ning keskkond turvalisem ning pooltes koolides on kasutusel traumade registreerimise ja analüüsi süsteem,“ ütles Tallinna koolitervishoiu nõukogu esimees Merike Martinson. „Samuti on Tallinna kooliõdede poolt koolijuhtidele või tervisenõukogudele tehtud kokku ligi 300 ettepanekut koolikeskkonna parendamise ja vigastuste ennetamise osas.“

Möödunud aastal täheldati laste diabeedi tõusu, pea igas Tallinna koolis õpib üks või mõni diabeeti põdev laps. Sihtasutusel on hea koostöö Laste ja Noorte Diabeedi Ühingu ning Tallinna Lastehaiglaga, et kogu koolipersonal saaks toetada ja võimaldada ka neile lastele turvaline koolipäev.

Aasta aastalt on kooliõdede tööülesannetes kasvanud tervisekasvatuslik tegevus – mullu osales tervisekasvatuses 24 883 õpilast ehk pisut rohkem kui pooled.

Kooliõdede tööülesannete hulka kuulub ka nakkushaiguste ennetamine. Õed vaktsineerivad õpilasi vastavalt riiklikule immuniseerimiskavale (mumps-leetrid-punetised, difteeria-teetanus, B-hepatiit). Õdesid tegi murelikuks mitmete lastevanemate keeldumine vaktsineerimisest, 2015. aastal oli keeldumisi kokku 533, mis moodustas 7% planeeritud immuniseerimisest.

Seisuga 31.12.2015 oli sihtasutuse Tallinna Koolitervishoid poolt teenindavate õpilaste arv Tallinna koolides 47 000, neist hariduslike erivajadustega laste koolides (HEV) õppis 1124 last. 86 pealinna kooli teenindas 71 õde.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

1 kommentaari

kolin
21.03.16 20:41
Oleks hea, et vanemad saaksid e-mailile teatis sellest, mis kaebusega tema laps pöördus kooli õe poole (näiteks e-kooli kaudu või automaatselt seotuna koos spets elektroonilise koolitervishoiu süsteemiga jm). Paljud vamemad ei tea kuidas nende laps tunneb ennast kooli keskkonnas.
-56
   
+63

Lisa kommentaar

Saada