Veeautomaadid koolides aitavad võidelda ülekaaluga

Veeautomaadid koolides aitavad võidelda ülekaaluga Foto: Shutterstock

Mõnikord võib väga lihtsal sekkumisel olla mõjuv tagajärg. 2009. aastal paigaldati 40% New Yorki koolisööklatest veeautomaadid, kust lapsed said võtta tasuta külma vett. Üks veeautomaat maksis umbes 1000 dollarit.

Hinnati, kas veeautomaatidel on mõju laste kehamassiindeksile (KMI), ülekaalule ja rasvumisele. Samuti hinnati piima ostmist, mis võiks olla potentsiaalne kaalu languse põhjus. Kuigi piim on laste tervisele kasulik, sisaldab see kaloreid ja USAs on kombeks juua palju maitsestatud piimasid, eriti šokolaadipiima, kuhu on lisatud suhkruid.

Uuring kestis aastatel 2008–2013, hõlmas kokku 1227 kooli üle miljoni õpilasega. Leiti, et veeautomaatide olemasolu tähendas poistel KMI langust 0,025 võrra ning 0,9% vähenes tõenäosus olla ülekaaluline. Tüdrukutel vähenes KMI 0,022 võrra ja ülekaalulisuse tõenäosus vähenes 0,6%.

Leiti ka, et veeautomaadid koolis tõid kaasa väiksema šokolaadipiimade ostmise 12,3 poolepindise piimapaki võrra ühe õpilase kohta aastas. Väherasvaste piimade ostmine ei vähenenud nii palju.

Kuigi arvuliselt olid muutused KMI ja rasvumise osas väiksed, on tegemist siiski odava ja lihtsalt kättesaadava sekkumisega laste ülekaalu ja rasvumise vähendamiseks. Vee joomine magustatud jookide asemel toob eeldatavasti kaasa ka teisi soodsaid muutusi tervises, näiteks hambakaariese esinemise vähenemine, parem kognitiivne funktsioon ja organismi normaalne veetasakaal.

Schwartz A E, Leardo M, Aneja S, Elbel B. Effect of a school-based Water intervention on child body mass index and obesity. JAMA Pediatr. 2016 Jan 19: 1–8. [Abstrakt] DOI: 10.1001/jamapediatrics.2015.3778

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada