Trombolüüsravi rakendatakse ajuinfarkti korral üha sagedamini

Trombolüüsravi rakendatakse ajuinfarkti korral üha sagedamini

Aasta-aastalt suudavad arstid ajuinfarkti järjest rohkematel puhkudel ravida trombolüüsiga ehk trombi lõhustamisega. 

„Trombolüüsitud patsientide arv kasvab, sest inimesed on üha paremini informeeritud sellest, et kiire tegevus päästab aju,” ütles Ida-Tallinna keskhaiglaneuroloogiakeskuse juhataja dr Toomas Toomsoo Eesti Päevalehele.

Ja kiirustada tuleb, sest haiglasse peab insuldisümptomite ilmnemisel jõudma 4,5 tunni jooksul – sel juhul saab rakendada trombolüüsi. Aega hakatakse lugema hetkest, kui esimesed insulditunnused ilmnevad.

„Aju on tundlik hapniku defitsiidi suhtes ja mida kauem aega kulub, seda suurem on risk, et insuldikolle ajus suureneb,” selgitas dr Toomsoo, miks tuleb viivitamatult arstiabi kutsuda.

Kauem oodates on suurem risk ka trombolüüsiga seotud ajusisese verevalanduse tekkeks.

Ravikvaliteedi näitajaks peetakse doktori sõnul ka seda, kui kiiresti jõutakse haiglas trombolüüsravi alustada.

„Kiirabiga haiglasse jõudmise ja ravi alustamise vahele ei tohiks jääda üle 60 minuti,” tõdes ta, lisades, et siiski ei saa trombolüüsravi võtta nagu sporti, sest arvestada tuleb ka insuldipatsiendi kaasuvate haigustega, mis ravimeid ta võtab jms. Sageli ei saa insuldipatsient rääkida ja anamneesi kindlaks tegemine võib aega võtta.

„Dr Toomsoo tõdes, et trombolüüs näitab ajuinfarkti ravis küll tõusvat trendi, kuid tegelikult võiks seda ravi saavate patsientide osakaal olla veelgi suurem. „Väga sage on siiski see, kui loodetakse, et insuldisümptomid lähevad ise üle, ja arstile pöördutakse alles järgmisel päeval. Siis haigla aga enam aktiivraviga insuldist paranemises aidata ei saa,” ütles doktor. Jääb üle vaid loota, et haige seisukord läheb aja jooksul paremaks.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada