Veenilaiendid on seotud organismi geneetilise eelsoodumuse ja hormonaalse kõikumisega

Veenilaiendid on seotud organismi geneetilise eelsoodumuse ja hormonaalse kõikumisega Foto: iStock

Ida-Tallinna keskhaiglas (ITK) patsiente vastu võttev veresoontekirurg Veronika Palmiste kinnitab, et kuigi veenilaiendid on inetu ja tõsine terviseprobleem, on aegsasti sekkudes võimalik leida sellele leevendust.

Veenilaiendite tekkimine on arsti sõnul otseselt seotud geneetilise eelsoodumusega ja hormonaalse kõikumisega. Seetõttu ei ole harvad juhud, kus esimesed võrgud või veenimügarikud jalgadel on nähtavad juba teismeeas, kirjutab Maaleht.

Just hormonaalse kõikumise tõttu seostavad väga paljud naised üle maailma veenilaiendite tekkimist laste saamisega. Sageli tõmmatakse raseduste ja visuaalselt koledate jalgade vahele lausa võrdusmärk.

“Kõige tõenäolisema eelduse elu jooksul veenilaiendite tekkeks annab sama haiguse olemasolu vanematel. On ära tõestatud veenilaiendite haiguse pärilik eelsoodumus, mis on populatsioonis väga sage – vähemalt 30 protsendil meist. Ja kui lisanduvad kroonilised veenipuudulikkust soodustavad haigused, kehakaalu kõikumine, vähene liikumine, areneb veenilaiendite haigus kiiremini,” toob dr Palmiste välja mõned põhjused veenilaiendite tekkeks.

Kui uuringute alusel on haiguse ulatus selge, valitakse patsiendi jaoks sobivaim veenilaiendite korrigeerimise meetod. “ITKs on hetkel võimalik nii tavapärane operatsioon kui ka vähem invasiivne skleroteraapia. Igasuguse tegevuse eesmärk on eemaldada nähtavad veenikomud ja hoida varikoos kui haigus kontrolli all,” lisab veresoontekirurg.

Kirurgi sõnul on veenilaiendite puhul valikuuringuks ultraheliuuring, mis on veenihaiguse puhul jalal isegi eelistatum kui magnet- ja kompuutertomograafia, sest ultraheli võimaldab hinnata dünaamikas veenide seisundit seistes. 

Täispikka artiklit saab lugeda Maalehest.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada