Kas herpes aitab kaasa kognitiivsete võimete halvenemisele?

Kas herpes aitab kaasa kognitiivsete võimete halvenemisele?

Värskes uuringus leiti, et kroonilised viirusinfektsioonid, sealhulgas Herpes simplex’i viiruse põhjustatud nakkused, võivad soodustada kognitiivsete võimete halvenemist tervetel vanemaealistel täiskasvanutel.

Teadusajakirjas Alzheimer’s Disease and Associated Disorders avaldatud uuringut juhib dr Vishwajit Nimgaonkar Pennsylvania osariigi Pittsburghi ülikooli arstiteaduskonnast.

Dr Nimgaonkari ja tema kolleegide sõnul on eelnevate läbilõikeliste uuringutega leitud seos teatud viirustega kokkupuute ja kognitiivsete võimete halvenemise vahel. Nende viiruste hulgas on tsütomegaloviirus (CMV), Herpes simplex’i viirus 2 (HSV) ja algloom Toxoplasma gondii, mida leidub kasside väljaheites.

Lisauuringuteks kasutati Monongahela-Youghiogheny tervisliku vananemise rühma (MYHAT) uuringut, milles osales üle 1000 täiskasvanu alates 65. eluaastast. Uuritavaid hinnati kord aastas viie aasta jooksul muutuste tuvastamiseks kognitiivsetes võimetes.

Pärast viiruse jälgede otsimist vereproovidest leidsid uurijad, et kokkupuude CMV, HSV-2 ja toksoplasmaga on seotud kognitiivsete võimete halvenemise teatud küljega, mida tavaliselt peetakse vananemisega kaasnevaks muutuseks.

On ka häid uudiseid: HSV-1, mida seostatakse külmavillidega ja mida esineb üle maailma umbes 3,7 miljardil alla 50-aastasel inimesel, ei seostu vananemisest tingitud kognitiivsete võimete halvenemisega.

Uurijad selgitavad aga, et nende leiud ei sõltu üldistest vanusega seotud muutujatest. Seega on leitud seos CMV, HSV-2 ja toksoplasmaga kokkupuute ning kognitiivsete võimete halvenemise vahel tähendusrikas.

Tulevikus on uurijate eesmärk kindlaks teha, kas leidub inimrühmi, kes on krooniliste viirusinfektsioonide toimetele vastuvõtlikumad.

Allikad:

Temporal cognitive decline associated with exposure to infectious agents in a population-based, aging cohort, Vishwajit Nimgaonkar et al., Alzheimer’s Disease and Associated Disorders, doi: 10.1097/WAD.0000000000000133, avaldatud veebis 24. detsembril 2015. Kokkuvõte 

Pittsburghi ülikooli pressiteade

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada