Kuiva silma sündroomi vaevused enamasti aja jooksul ei süvene

Kuiva silma sündroomi vaevused enamasti aja jooksul ei süvene

Vastupidiselt harilikule arusaamale ei halvene kuiva silma sündroom ilmtingimata aja jooksul. Suuremal osal patsientidest vaevused ei progresseeru ja mõnel juhul isegi paranevad. Niisugused tulemused saadi retrospektiivsest uuringust, mis viidi läbi tervishoiutöötajatel, kellel kuiva silma sündroom oli diagnoositud keskmiselt 10 aastat tagasi või varem.

Uuringus analüüsiti 398 mehe ja 386 naise andmeid, kes täitsid küsimustiku oma sümptomite kohta alates diagnoosi saamise hetkest. Meeste vanus jäi vahemikku 60–97 aastat ja haigus oli neil kestnud keskmiselt 10,5 aastat; naised olid vanuses 61–90 aastat ja haiguse kestus oli neil keskmiselt 14,5 aastat. Raskeid sümptomeid oli esinenud 68%-l naistest ja 34%-l meestest.

75% uuritavatest kasutas mingeid ravimeid, sealhulgas silmi niisutavaid tilkasid, mis teadaolevalt ei mõjuta haiguse kulgu. Raskete sümptomitega patsientidel oli suurem tõenäosus sümptomite halvenemiseks aja jooksul ning neil esines sagedamini epiteeli kahjustusi, nagu pindmine punktkeratopaatia või kornea värvumine.

Vähem kui veerand patsientidest raporteeris silmapinna sümptomite halvenemist, 29%-l juhtudest halvenesid nägemisega seotud sümptomid ja 10%-l suurenes haiguse sotsiaalne mõju. Umbes sama suur hulk uuritavatest märkis sümptomite paranemist aja jooksul. Kõige sagedamini ütlesid inimesed aga, et haiguse diagnoosimisest saati ei ole nende seisund muutunud. Beetablokaatorite kasutamine suurendas tõenäosust, et sümptomid aja jooksul halvenevad.

Naissoost uuritavatel oli suurem tõenäosus, et minevikus olid esinenud rasked sümptomid, neil oli rohkem kornea kahjustust ja neid uuriti sagedamini kuiva silma suhtes. Samas ei leitud, et sümptomite halvenemist esineks naistel sagedamini kui meestel.

Lienert J P, Tarko L, Uchino M, Christen W G, Schaumberg D A. Long-term natural history of dry eye disease from the patient's perspective. Ophthalmology. 2015 Nov 21. DOI: 10.1016/j.ophtha.2015.10.011

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

2 kommentaari

Helena
18.02.16 11:52
Mul juba aastaid silmades väike veresoon lõhkeb, arst ütles, et on kuivad silmad, soovitas tilgutada Sensi Vit tilku.
-47
   
+48
Artikkel oli kasulik, eakatel tekib silma kuivus
15.02.16 12:10
Silmatilgad väga vähe aitavad kuiva silma sündroomi puhul. Olen mitu korda päevas veega loputanud silmi. Kas nii võib teha?
-48
   
+37

Lisa kommentaar

Saada