Elektrooniline plaaster ravib haavu kiiremini

Elektrooniline plaaster ravib haavu kiiremini

MITi (Massachusettsi tehnoloogiainstituudi) teadlased on välja töötanud kohandatavast polümeerist valmistatud ja anduritega varustatud sideme, mida saab nahale venitada ning mis suudab kiiresti haavu ravida.

MITi masinatööstuse osakonna dotsent Xuanhe Zhao on välja töötanud üliimavatest polümeerlülidest valmistatud hüdrogeelplaastri, mida saab venitada vähemalt kaks korda pikemaks, et katta haavu piirkondades, kuhu tavapärase sideme panek oleks keeruline.

Plaastrile on paigaldatud ka andurid, mis aitavad jälgida temperatuuri ja annavad ravimivaru otsakorrale jõudmisel märku, et ravimeid saaks läbi edastuskanalite pumbata mahutitesse, kus neid talletatakse ja vajaduse korral manustatakse.

Kõiki neid andureid on võimalik nutitelefoni abil jälgida ning see annab arstidele ja teistele meditsiinitöötajatele võimaluse saada teavet haava paranemise ja ravimi toimimise kohta. Samuti võimaldab see neil jälgida palaviku tuvastamiseks patsiendi kehatemperatuuri. See n-ö nutikas haavaplaaster sarnaneb suuresti hiljuti välja tulnud ibuprofeeniplaastriga.

Kuigi hüdrogeel koosneb 90 protsendi ulatuses veest, on see tavaliselt jäik, murdub kergesti ja seda ei saa elektrooniliste materjalidega tõhusalt liita. Haavahoolduses kasutatakse hüdrogeeli vedelike (nt vere) absorbeerimiseks ja samal ajal haava niiskena hoidmiseks, et luua soodne paranemiskeskkond. Kuigi Zhao ei täpsustanud, kuidas, ütles ta, et tema meeskond muutis liimaine piisavalt tugevaks mitte ainult elektroonika, vaid ka metalli, klaasi, alumiiniumi, pronksi jms kinnitamiseks, nii et plaastrit saaks kasutada ka väljaspool meditsiinivaldkonda.

Olgugi et plaastrit võidakse alguses kasutada põletuste või pindmiste vigastuste, näiteks lõikehaavade või kriimustuste ravimisel, usub Zhao, et seda saaks rakendada mitmeti. Ta näeb kasutusvõimalusi ka naha all või aju peal, et selle abil neurosonde sisestada.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada