Psühhiaater: kanepi tarbimine on otseselt seotud paranoilise skisofreenia vallandumisega

Psühhiaater: kanepi tarbimine on otseselt seotud paranoilise skisofreenia vallandumisega

Kuigi valdaval enamikul tarvitajatest kanep probleeme ei põhjusta, siis on selge risk eriti neil, kellel on pärilik eelsoodumus psühhootilisteks häireteks. 

See riskirühm on umbes neli protsenti ja kui see oht realiseerub, on asi väga karm, vahendab ERR Uudised „Pealtnägijat“.

54-aastane Tarmo Klaar on ettevõtja, kohalik poliitik ja mootorisporditegelane, kelle noorem poeg suitsetas kanepit, mis vallandas skisofreenia ja tegi täisjõus noorest teovõimetu inimvare. Seetõttu võtab isa puhkenud kanepidebatti väga isiklikult.

"Ma olen kogu selle kadalipu läbi käinud 2004. aastast, näinud, mis sünnib nende inimestega, kes siis satuvad sellise haigusega arstide hoole alla ja näinud seda, kui palju neid on," räägib Klaar. Tema sõnul on perekond Klaar peaaegu oma poja kaotanud. "Tänasel päeval räägitakse hästi palju just sellest, kuivõrd lahe selle kasutamine on, aga praktiliselt ei kuule me üldse nendest ohtudest, mis kaasnevad, küll mitte enamusel, kanepi tarvitamisega," nendib Klaar.

Henri Klaar oli noorelt sportlik, edukas õpilane, andekas breikar ja kardisõitja, kuni seni motiveeritud nooruk hakkas pärast 10. klassi järsku rääkima, et kool enam ei huvita, kuid seda peeti hilispuberteediks. Seda kuni ühel suvepäeval Henri kokku kukkus.

"Poiss kõkutas naerda vahepeal ja siis ühte äkki viskas elutoas pikali ja liigutanud enam - silmad on pahempidi, silmavalged ainult paistavad – üldse ei liiguta. Lähen juurde, raputan, et “kuule”, et “mis juhtus?” – mitte midagi," meenutas isa Tarmo.

Pärast perearstiga konsulteerimist andis meedik diagnoosi - Henri on narkojoobes. "Ühtäkki Henri kargab püsti diivani pealt, ütleb, et “ei, muidugi lähme teeme narkotesti! Loomulikult noh!” ja “pulli ka ei või isegi enam kodus teha”, et “lähme-lähme, noh, lähme linna ja teeme muidugi” – “oh issand jumal, jälle need puberteedi naljad”. Nii see tookord sinna jäigi," nentis isa, kes lisas, et need olid haiguse esimesed märgid.

2003. aasta jõulude paiku muutus Henri ühe nädala jooksul nagu zombiks, mille järel viidi Henri haiglasse. Arstide diagnoos oli karm – psühhoos ja paranoiline skisofreenia, mis on põhjustatud kanepi tarbimisest. Seda tunnistas ka Henri, kelle kõnevõime ühel hetkel taastus.

Psühhiaater Ants Kase sõnul on uuringuid, mis seostavad kanepi tarbimist ja paranoilist skisofreeniat umbes kümmekond. 

"See on üsna ebaharilik, et uuringud nii ühte väravasse lähevad, kuid see näitab, et see seos on ikkagi väga tugev," märkis Kask. Tema sõnul seostatakse skisofreeniat umbes saja erineva geeniga, kuid ükski seos ei ole tegelikkuses absoluutne.


Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada