Ema rasedusaegset stressi seostatakse laste halvemate motoorsete oskustega hilisemas elus

Ema rasedusaegset stressi seostatakse laste halvemate motoorsete oskustega hilisemas elus

Austraalia Notre Dame’i ülikooli uurijad avastasid koostöös Telethoni laste tervise uuringute instituudiga, et rasedate stress võib mõjutada lapse kirja-, viske- ja jooksuoskust.

Uurimuse tarbeks jälgiti raseduse ajal 2900 tulevast ema ja uuriti nende lapsi, kui need olid saanud 10-, 14- ja 17-aastaseks. Igale emale esitati küsimusi rasedusaegsete stressirohkete sündmuste kohta, sealhulgas finantsraskused, lähedaste või sõprade surm, lahkuminek või lahutus, abieluprobleemid või rasedusega seotud komplikatsioonid. Neid küsimusi esitati 18. ja 34. rasedusnädalal.

Hiljem uuriti laste motoorset arengut ja koordinatsiooni, mis määravad selle, kuidas laps kirjutab, jookseb ja viskab. Katse käigus kontrolliti käte tugevust, kaugele hüppamist, joont mööda kannalt varbale astumist ja ühel jalal seismist. Muude hindamiste käigus vaadeldi ka laste oskust helmeid karpi tõsta, helmeid tee peale laotada ja sõrmega kümne sekundi jooksul koputada.

Raseduse ajal stressirikkamaid sündmusi kogenud emadel sündisid lapsed, kelle motoorsed võimed ei olnud nii hästi arenenud kui teistel lastel. Raseduse hilisemas etapis kogetud stressitekitavatel sündmustel oli lapse motoorsetele oskustele negatiivsem mõju kui varases raseduse staadiumis kogetud stressil.

Ameerika Psühholoogide Assotsiatsiooni arvates on naised võrreldes meestega teatanud palju suuremast stressist. Peaaegu pool küsitletutest ütles, et nende stress on viimase viie aastaga suurenenud. Naistel oli ka rohkem füüsilisi ja emotsionaalseid sümptomeid, nagu peavalu, kõhuhädad või seedehäired ja nututunne.

Peamine põhjus, miks naised võivad meestest rohkem stressi kogeda, on hormoonisisalduse suurem kõikumine. Raseduse ajal toimuvad naise organismis äärmuslikud hormonaalsed muutused, mis tugevdavad vajadust stressivaba elu järele. 

Allikas: Grace, T. and Hands, B. Child Development. 2015.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada