Alkohol ja tubakas soodustavad pea- ja kaelapiirkonna kasvajate teket

Alkohol ja tubakas soodustavad pea- ja kaelapiirkonna kasvajate teket

Põhja-Eesti regionaalhaigla onkoloogia- ja hematoloogiakliiniku kiiritusravi keskuse juhataja Maire Kuddu sõnul on pea- ja kaelapiirkonna kasvajate tekke peamiseks riskiteguriks tubaka ja alkoholi tarvitamine ning seejuures on neil koos sünergiline toime.

„Kõigis arenenud riikides on pea- ja kaelapiirkonna vähi, eriti suuneeluvähi tekkes kasvav roll ka inimese papilloomiviirusel (HPV) – HPV 16. tüüp on 90 protsendil juhtudest suuneeluvähi põhjustaja –, kuid Eestis on peapõhjusteks ikka klassikalised tubakas ja alkohol,“ vahendab Linnaleht Kuddu sõnu.

Kuigi pea- ja kaelapiirkonna vähivormid on hästi märgatavad nii patsiendile kui ka pere- ja eriarstidele, jõuab kuni kolmveerand haigetest arsti juurde paraku juba kaugele arenenud, 3. või 4. staadiumis vähiga.

Pea- ja kaelapiirkonna kasvajate hulka kuuluvad huule-, suukoopa-, ninaõõne-, ninakõrvalkoobaste, ninaneelu-, suuneelu-, alaneelu-, süljenäärmete ja kõrikasvajad. Eesti vähiregistri andmetel diagnoositi 2012. aastal 225 sellesse rühma kuuluvat vähi esmajuhtu, suurem osa ehk 26 protsenti neist kõrivähid. Järgnesid keelevähk (18 protsenti), suuõõnevähk (13 protsenti) jt kasvajad.

Kõigist 2000.–2012. aastani Eestis avastatud pea- ja kaelapiirkonna vähi esmajuhtudest diagnoositi 78 protsenti meestel. Kui süljenäärme kasvajatest leiti meestel umbes pool ning huule-, keele- ja suuõõnevähkidest umbes 70 protsenti, siis kõri- ja alaneeluvähkidest üle 90 protsendi.

Haigestumise risk kasvab meestel järsult alates 40. eluaastatest ja on suurim vanuses 60–69 aastat. Naiste risk suureneb ühtlaselt 80. eluaastateni.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

1 kommentaari

Lemetti Hele
26.10.15 11:15
Info on vajalik,sest tunnen sarnaseid sümptomeid endal.Pöördun arsti poole.
-25
   
+59

Lisa kommentaar

Saada