Minister ei pea gluteenivaba toidu kompenseerimist vajalikuks

Minister ei pea gluteenivaba toidu kompenseerimist vajalikuks Foto: Shutterstock

Esmaspäeval arutati riigikogus gluteenivabade toitude kompenseerimist tsöliaakiahaigetele, tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinvoski sõnul on tsöliaakiahaigetel võimalik toituda mitmekesiselt ka gluteeni sisaldavaid toiduaineid vältides.

Riigikogu liige Viktor Vassiljev küsis tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovskilt, miks ei kanta gluteenitalumatusega inimestele vajalikku gluteenivaba toitu soodusravimite loetellu ja miks ei kompenseerita Eestis eritoitu inimesele, kellel on meditsiiniliselt põhjendatud vajadus sellise toidu järele.

„Antud küsimus puudutab tsöliaakiat ehk sellist haigust, milles inimene süüdi ei ole, seal on pärilik eelsoodumus olemas. Probleem on selles, et inimesed, kellel on tsöliaakia, ei talu gluteeni. See on taimne valk, mida sisaldavad nisu, rukis, oder ja kaer. See inimene ei saa süüa enamikku toiduaineid, mida teised inimesed söövad, aga on olemas gluteenivabad toiduained,“ rääkis Vassiljev. „Tänapäeval on küll olemas kauplustes isegi osakonnad, kus müüakse gluteenivaba toitu, aga see on üsna kallis. Teinekord kümme korda kallim kui vastavad gluteeni sisaldavad toidud.“

Ossinovski vastas, et gluteenivaba toidu turustajad ei ole ministeeriumile esitanud taotlusi gluteenivaba toidu kandmiseks soodusravimite loetellu. Ta selgitas, et uute toodete soodustusele lisamine toimub ainult tootjate või nende esindajate vastavasisuliste põhjendatud taotluste alusel. Seega, ministeerium omalt poolt seda protsessi juhtida ei saa.

„Tsöliaakia puhul on ainsaks raviks gluteenivaba dieet, mis ei sisalda nisust, rukkist, odrast ja soovitavalt ka kaerast valmistatud toite ja tooteid. Kõik teised toiduained on haigetele lubatud, kaasa arvatud kartul, riis, tatar, hirss ja ka mais,“ rääkis Ossinovski. „Dieedi järgimisel haigussümptomid taanduvad, peensoole limaskest ja seega kõigi toitainete imendumine taastub täielikult. Seega on tsöliaakiahaigetel võimalik toituda mitmekesiselt ka gluteeni sisaldavaid toiduaineid vältides.“

„Loomulikult, turg on koos teadlastega töötanud hästi ja pakkumisel on inimestele nende soovi korral ka spetsiaalne eritoit, mis oma tavavormis on gluteeni sisaldav, aga mida on suudetud toota gluteenivabalt, olgu selleks siis makaronid või leib,“ seletas minister. „Küll aga tuleb siin märkida, et selle tavapärasest oluliselt kallima eritoidu kasutamine nende diagnooside puhul ei ole vältimatu. Ehk siis on võimalik luua gluteenivaba dieet, mis on mitmekesine ja tervislik ilma nende kallite eritoodeteta.“

Vassiljev tõi välja, et eelmise aasta aprillis võeti vastu ravikindlustuse seaduse muutmise seadus, mille kohaselt on meditsiiniseadmeteks ka ihtüoosi raviks kasutatavad nahahooldusvahendid. See võimaldab haigekassal neid haigetele ravimitena hüvitada. Ta märkis, et ihtüoos on pärilik ja eluaegne nahahaigus, nagu on seda ka tsöliaakia.

Ossinovski hinnangul ei ole see võrdlus päris adekvaatne.

„Ihtüoos on pärilik haigus, mille ainus ravi on võimalikult intensiivne niisutav nahahooldus. Seega, nende inimeste jaoks on nahahooldusvahendite kasutamine vältimatu, muud sisulist ravi ei ole,“ ütles ta. „Seepärast leian, et nahahooldusvahendite hüvitamine ihtüoosi raviks on oluliselt paremini põhjendatud. Ehk siis see, et seda haigekassast hüvitatakse, on põhjendatud, kuna tegemist on vältimatu vahendiga selle haiguse raviks ja alternatiive sellele ei ole.“

Viktor Vassiljev väitis korduvalt, et tsöliaakiat esineb 10 protsendil elanikkonnast ehk ca 130 000 inimesel, kuid Ossinovski parandas teda, öeldes, et on gluteenitalumatus ja tsöliaakia on erinevad mõised.

„Kui gluteenitalumatust laiemas mõistes võib tõepoolest esineda umbes 10%-l elanikest, mis Eesti rahvaarvu arvesse võttes võiks tähendada umbes 130 000, siis tsöliaakia levimuseks on hinnatud 0,3–1% elanikkonnast, mis Eesti kohta annab kuni 13 000 patsienti,“ lausus ta. „Sellega ei taha ma kindlasti kuidagi öelda, et probleemi ei ole, probleem loomulikult on, seda olen ka tunnistanud, aga faktide osas võiks jääda täpseks.“

Ossinovski rõhutas, et me opereerime piiratud ressursside tingimustes.

„Kui vastav selts, teised asjaosalised suudavad ära põhjendada nende täiendavate riigipoolsete meetmete tõhususe, ka rahalise efektiivsuse, reaalse infrastruktuurilise lahenduse, kuidas neid soodustusi pakkuda, siis mina olen valmis seda arutama,“ kinnitas minister. „Aga nagu ma ütlesin, üldiselt on tegemist puhtalt riigi seisukohast haigusega või sümptomitega, mis on välditavad seoses sellega, et on võimalik täisväärtuslikku elu elada, tarbides gluteenivabasid toite, mida tavatoitude seas on üsna palju.“    

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

12 kommentaari

tsöliaakia haige
15.10.15 22:28
Sööme aga porgandeid,küll see köht täis saab 😂
-76
   
+61
tsöliaakiat põdev
15.10.15 12:11
Ministrid ja muud asjapukgad võiksid ekspermenteerida üks kuu kuidas on elada gluteenitalumatusega ja osta poest jahutooteid jne ja elada nö miinimumpalgaga ja siis põhjendada ära miks toetus rumal mõte on.
-115
   
+59
Tsöliaakiahaige
14.10.15 22:48
Me võime süüa ainult sertifitseeritud toidu!Peab olema gluteenivaba märk,et see toode on puhas!Näiteks meie tatar maksab 7 eur ja seal on vähem kui 1 kg.Ja niimoodi kõikega toiduga!Kahju,et meil on niisugune riik,kellel on ükskõikne tunne!!e
-49
   
+57

Lisa kommentaar

Saada