Samm meeste eostamisvastaste pillide poole: organisiirdamisel kasutatav ravim põhjustab ajutist viljatust

Samm meeste eostamisvastaste pillide poole: organisiirdamisel kasutatav ravim põhjustab ajutist viljatust

Jaapani teadlased usuvad, et nad on leidnud meeste eostamisvastaste tablettide väljatöötamiseks vajaliku ravimi ühe olemasoleva ravimi näol, mida kasutatakse organisiirdamise läbinud patsientide immuunvastuse mahasurumiseks.

Erinevalt teistest meeste eostamisvastaste vahendite uuringutest, mis keskenduvad sperma hulga vähendamisele, toimib see ravim spermatosoidide funktsiooni pärssijana, muutes need võimetuks munarakku viljastama.

Hiljutises veebiajakirjas Science avaldatud uuringus seletasid Jaapani teadlased, kuidas immunosupressandil tsüklosporiin A-l (CsA) ja FK506-l (takroliimus) on varem täheldamata kõrvaltoime, mis võib teha need väga tõhusaks meeste viljakuse kontrolli all hoidjaks.

Meeskond märkis ära, et spetsiifilist ensüümi vormi leiti ainult spermatosoididest.  Seda teades tegid teadlased rea loomkatseid, et määrata kindlaks ravimi võimalik mõju meeste viljakusele.  Nad aretasid hiired, kes olid geneetiliselt muudetud võimetuks tootma valku PPP3CC-d, mida leidub spetsiifiliselt spermatosoidide kaltsineuriini versioonis. Nendele hiirtele viidati kui geennokauditud loomadele.

Seejärel jälgis meeskond nii geennokauditud hiirte kui ka kontrollhiirte käitumist ja märkis, et ehkki mõlemad hiirte rühmad paaritusid emastega, olid geennokauditud hiired võimetud neid tiinestama.  Edasine salapärane geennokauditud hiirte viljatuse uurimine näitas, et PPP3CC puudumine mõjutas spermatosoidi võimet emaslooma sees liikuda.

Geennokauditud hiire spermatosoidi osa, mis ühendab pead sabaga, oli jäigem kui normaalsel hiirel. Selle tulemusena oli geennokauditud hiirel spermatosoid defektne hüperaktivatsioonil – kindlat tüüpi liikumisel, mis eeldab seda, et spermatosoidi saba lükkab seda munaraku poole. Munarakku tungimiseta ei toimu viljastumist mitte kunagi.

Seejärel andis meeskond uutele hiirtele immuunpuudulikkuse ravimeid, et näha, kas see võib anda samu tulemusi, mida täheldati geneetiliselt muundatud loomadel.  Alguses erinevust ei täheldatud, sest ravimid ei mõjuta juba küpseid spermatosoide.  Aga umbes kahe nädala möödudes valmisid tavalistel hiirtel (kes said CSA-d või FK506) samasugused jäigad spermatosoidid nagu geneetiliselt muundatud hiirtel.  Veelgi põnevam oli fakt, et hiirte sperma funktsioon normaliseerus pärast ravimite võtmise lõpetamist ühe nädalaga.

Allikas: Miyata H, Satouh Y, Mashiko D, et al. Sperm calcineurin inhibition prevents mouse fertility with implications for male contraceptive. Science. 2015.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada