Milline heli teile kõige rohkem närvidele käib? Selle teeb väljakannatamatuks misofoonia

Milline heli teile kõige rohkem närvidele käib? Selle teeb väljakannatamatuks misofoonia

Plaksumaisi mugimine? Närimiskummi närimine? Sõrmede naksutamine? Milline heli teile enim närvidele käib? Misofoonia on seisund, mille korral põhjustavad teatud helid suurt piina ja kutsuvad inimestes mõnikord esile raevupurskeid või tülgastust.

Misofoonia tähendab helide vihkamist. Misofoonia all kannatavatel inimestel on konkreetsed sümptomid ja nende vallandajad. Nad on tundlikud teatud helide ja mõnikord ka visuaalsete vallandajate suhtes. 

Probleemsed helid on tavaliselt taustahelid, kuid misofoonikutele võib osutuda probleemiks ükskõik milline heli või müra. Näib, et teised inimesed ei pane neid helisid tähele või ei ole nende suhtes tundlikud, samuti ei teki neil selliste helidega kokku puutudes negatiivset reaktsiooni.

Kui misofooniat põdev inimene puutub kokku heliga, mis temas selle seisundi vallandab, on tulemuseks vahetu negatiivne emotsionaalne reaktsioon. See võib ulatuda mõõdukast ebamugavustundest kuni ägeda pahameeleni või kutsuda esile isegi tõelise raevu ja paanika. Tekkida võib ka „võitle või põgene” reaktsioon. 

Reaktsiooni vallandavate sündmuse ajal võib inimene ärrituda, võtta kaitse- või ründepositsiooni, eemalduda vallandajast või hoopis end välja elada ja väljendada segava heliallika suhtes viha või raevu. Veel võivad tekkida emotsionaalne stress ja paanika.

Misofoonikud võivad oma sümptomite ja vallandajate arutamisel teistega olla sõnakehvad. Tulemusi võib olla erinevaid. Sõbrad ja pere peavad endale selgeks tegema, mis on misofoonia ja millist mõju see seisund misofoonikule avaldab. Kui neist asjust ollakse teadlik, saab misofoonikut toetada, kuid võib ka saada tema probleemi osaks. Mõned tundetud inimesed võivad selle seisundi suhtes ükskõiksed olla ning on teada juhtumeid, kus misofoonia all kannatavaid inimesi on pilgatud ja nende kuuldes nimme ärritavaid häälitsusi tehtud.    

Kas kannatad misofoonia all? Milline heli kõige rohkem häirib?

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

11 kommentaari

Annika
08.03.16 15:47
Suur kergendus on teada,et see on haigus.Elasin kortermaja esimesel korrusel.Lihtsalt piin oli taluda ülemise korruse elanike.Nende käimisi trepikojas ja muusika kuulamist.Ei kannata bassi tajumist.Neid helisi on kahjuks palju mida ma ei kannata.Lähedased sellest kahjuks aru ei saa.Kodus veel põgened teise tuppa,aga töökohal on see võimatu.Paistab,et tegu on psüühilise shaigusnähuga,millele ravi ei ole.Aga soovik väga teada,kas see haigus võiks ka kuuluda töövõimetuse määramise hulka.Milleks rikkuda oma psüühikat ja närve ja selliseid töökohti on palju kus seda taluda tuleb.Nätsupakki mõne inimese käes .nähes tekkib juba paanika.
-368
   
+367
Mari
08.03.16 14:38
Häirib jubedalt kui söögiriist süües vastu hambaid läheb.
-278
   
+267
Mari
01.02.16 13:00
Söömishääled
-207
   
+234

Lisa kommentaar

Saada