Päeva retsept: kui palju peab sporti tegema, et eluiga pikeneks?

Päeva retsept: kui palju peab sporti tegema, et eluiga pikeneks?

Alanud südamenädalal on mitmed üritused pühendatud just liikumisele, et oma südame tervise eest paremini hoolt kanda. Kui palju aga peaks trenni tegema? Kahest uuest uuringust ilmneb, et pika eluea tarvis tuleb sportida pisut rohkem, kui paljud meist praegu vajalikuks peavad, kuid veidi vähem, kui paljud oleksid osanud arvata.

Kahest uuringust ulatuslikuma käigus kogusid ja koondasid uurijad koos USA riikliku vähiinstituudi (National Cancer Institute), Harvardi ülikooli ning muude asutustega andmeid kuuest suurest käimasolevast terviseuuringust. Kokku saadi teavet rohkem kui 661 000 peamiselt keskealise täiskasvanu kohta, kirjutab Ny Times 

Saadud andmeid kasutades hindasid uurijad kihiti täiskasvanute iganädalaste treeningute kestust.

Üllatusena ei tulnud asjaolu, et üldse mitte treenivatel inimestel oli enneaegse surma risk suurim. Seevastu neil, kes pisut sporti tegid, vähenes see risk 20% võrra.

Nädalas 150 minutit mõõdukalt treeninud inimesed said nautida pikaealisusega kaasnevaid hüvesid ja nende surmarisk oli võrreldes nendega, kes üldse sporti ei teinud, 14-aastase ajavahemiku jooksul 31% väiksem.

Sportimisega kaasnes enim eeliseid neile, kes treenisid soovituslikust ajast kolm korda rohkem ja tegelesid mõõduka spordiga – peamiselt jalutamisega – 450 minutit nädalas või pisut enam kui tund päevas. Nende enneaegse suremuse risk oli 39% väiksem kui inimestel, kes üldse ei treeninud.

Teises uues uuringus treeningu ja suremuse kohta jõuti sportimise intensiivsuse koha pealt enam-vähem sarnase järelduseni. Ehkki mõnes hiljutises uuringus on mõista antud, et sage ja pingutust nõudev treening võib soodustada varajast suremust, leiti uues uuringus vastupidist.

Nagu eespool kirjeldatud uuringus, leiti ka selles, et treeningjuhtnööre järgides väheneb enneaegse surma risk oluliselt, seda isegi mõõduka treenimise, näiteks jalutamise korral. Kui intensiivset sporti tehti kas või aeg-ajalt, vähenes inimese suremisrisk veelgi – seda vähesel, kuid mitte tähtsusetul määral.

Kas see artikkel oli kasulik? Teie arvamus võeti arvesse.

Jaga

 

1 kommentaari

Paf
20.04.15 08:50
Üldiselt sport mõjub ainult nn kvaliteetse elueale. Mis on hea! ;)
-310
   
+347

Lisa kommentaar

Saada