Mis on lihasööja bakteri nakkus?

Mis on lihasööja bakteri nakkus?

Nekrootiline fastsiit ehk kärbuslik sidekirmepõletik ehk rahvapäraselt lihasööja bakterinakkus on nahaaluse koe bakteriaalne põletik. Selle tekitajateks olevad aeroobsed ja anaeroobsed bakterid põhjustavad nahaaluse koe ja sidekirme nekroosi ehk kärbumise, selgitab Terviseamet. 

Nekrootilise fastsiidi riskirühmaks on immuunpuudulikkusega inimesed ja eeskätt diabeedihaiged. 


Haigusetekitajad 
Haigusetekitajateks on A-rühma β-hemolüütilised streptokokid (eeskätt Streptococcus pyogenes) ja mitmed aeroobsed ja anaeroobsed bakterid (Bacteroides erinevad liigid). 

Haigusetekitajate levimine 
Haigusetekitajad sisenevad nahaalusesse koesse nahahaavade, -marrastuste ja muude nahavigastuste või putukahammustuse koha kaudu või lähtuvad mõnest nakkusekoldest; mistõttu näiteks streptokokid võivad saabuda ka vere kaudu. 

Lõimetuseperiood 
Inkubatsiooniperioodi pikkus on 24 tunni piires. 

Haiguse nähud 
Nakkusprotsessi tagajärjel sulguvad nahaaluse koe veresooned, mis loob eelduse naha ja nahaaluse koe kärbuse tekkimisele. Nekrootilises koes paljunevad anaeroobsed bakterid põhjustavad gangreeni ehk muundkärbuse tekkimise. Anaeroobse ainevahetuse käigus kogunevad nahaalusesse koesse vesinik- ja lämmastikgaasid. Varajasteks haigusenähtudeks on intensiivne valu, mis närvikahjustuse korral võib mõnes naha piirkonnas puududa. Vigastatud piirkonna nahk on punakas, põletikuline, turses ja võib kaasneda lööve. Lisandub kõrge palavik, iiveldus, nõrkus, kõhulahtisus ja janutunne ning võib kaasneda meeltesegadus. Kolme-nelja päeva jooksul muutub kahvatuks, tekivad tumeda vedelikuga täidetud villid ning ilmub gangreenile viitav naha krudisemine. Tekib naha, nahaaluse koe, lihas- ja rasvkoe ning sidekirme kärbus. Neljandal-viiendal haigusepäeval võib vererõhk järsult langeda, tekkida sepsis ja toksiline šokk. Nakkusprotsess progresseerub kiiresti. Suremus on 30% piires. 

Ravi: kirurgiline, antibiootikumravi, vereülekanded ja immuunglobuliini manustamine.     

Allikas: Terviseamet

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

1 kommentaari

sepa tom
08.06.16 19:55
selle haiguse muundatud varjant on kasutusel paljude maade eriteenistuste poolt kui vahend kõrvaldamaks neile mitte soovitud isikuid kuid see varjant haigust on oma kulgemise poolt aeglasem ja mitte nii kiirel avastatav
-233
   
+195

Lisa kommentaar

Saada