Diklofenak võib Eestis muutuda retseptiravimiks

Diklofenak võib Eestis muutuda retseptiravimiks

Ravimiamet analüüsib olemasolevaid andmeid ning otsus, kas diklofenak muudetakse retseptiravimiks, tehakse pärast ekspertidega konsulteerimist.

Mittesteroidsete põletikuvastaste ravimitega seotud südameinfarkti ja insuldi tekkerisk on teadaolev, seda eriti suurtes annustes ja pikaajalisel kasutamisel, kirjutab ravimiamet oma kodulehel.

Suurbritannia inimravimite komisjon leidis oma hinnangus, et diklofenaki puhul ei saa kardiovaskulaarsete kõrvaltoimete teket välistada ka lühiajalisel kasutamisel väikses annuses, st käsimüügiravimina. Seetõttu muudeti 12,5 mg ja 25 mg annuses diklofenakid seal uuesti retseptiravimiteks.

Eestis on alates 2011. aasta 1. novembrist käsimüügis ravim Voltaren Akti 12,5 mg tabletid. Voltaren Akti on käsimüügiravim ka mitmes EL riigis (näiteks Tšehhis, Saksamaal, Ungaris, Rootsis, Lätis, Leedus, Hollandis, Itaalias), Austraalias ja Uus-Meremaal.

Ravimiamet analüüsib nüüd olemasolevaid andmeid ning otsus, kas 12,5 mg diklofenak muudetakse retseptiravimiks, tehakse pärast ekspertidega konsulteerimist.

Täiendav info:

Diklofenak on seoses südameinfarkti ja insuldi riskiga vastunäidustatud südame-veresoonkonna haigustega patsientidele, kellel on:
- südame isheemiatõbi
- perifeersete arterite haigus
- aju-veresoonkonna haigus
- südamepuudulikkus (NYHA II-IV)

Diklofenakki ei tohi kasutada ka järgmistel juhtudel:
- mao- või soolehaavand (sh varemesinenud),
- seedetrakti verejooks,
- raske maksa- või neeruhaigus,
- raseduse ja rinnaga toitmise ajal,
- allergiline reaktsioon diklofenaki või teiste sarnaste ravimite (nt ibuprofeen, atsetüülsalitsüülhape) varasemal kasutamisel. Allergilise reaktsiooni sümptomiteks võivad olla nahalööve, näoturse, äge nohu, astmanähud,
- alla 14-aastastel lastel.

Ettevaatus on vajalik diklofenaki kasutamisel patsientidel, kellel on hüpertensioon, hüperlipideemia, suhkurtõbi või kes suitsetavad.
Nendele patsientidele võiks soovitada teist valuvaigistit, nt paratsetamooli, aga mitte teist mittesteroidset põletikuvastast ravimit – sest ohutusprofiil on neil diklofenakiga sarnane. Naprokseeni ja väikses annuses ibuprofeeni peetakse ohutuma kardiovaskulaarse profiiliga mittesteroidseks põletikuvastaseks ravimiks.

Patsiendid peaksid pöörduma arsti poole, et leida sobivaim ja ohutuim ravim, kui diklofenaki kasutamise vajadus on suurem, kui see on 12,5 mg Voltaren Akti ravimiinfos lubatud.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

1 kommentaari

ene
27.01.15 23:06
Väga vajalik artikkel. Olen ise võtnud diklofenakki palju aastaid vajadusel seljavalude korral.
-191
   
+208

Lisa kommentaar

Saada