Enamlevinud vead haavahoolduses

Enamlevinud vead haavahoolduses Foto: iStock

Enamlevinud vead haavahoolduses on tingitud vähesest teadlikkusest haava paranemisprotsessist. Põhja-Eesti Regionaalhaigla haavaravi kabineti õde Helena Tern selgitab, millised sidumisvahendid ja -võtted ei ole soovitatavad.

Rahvameditsiin sobib profülaktikaks, haavahoolduseks aga mitte, kuna võib viia haava saastumiseni.

Enamik haavu vajab paranemiseks sooja niisket keskkonda, mistõttu ei soovitata haava ilma sidemeta lahtiselt õhutada ega kuivatada. Ei maksa peljata haava pesemist – voolav leige vesi puhastab haava. 

Haava antiseptiliseks töötluseks ei sobi tänapäeval enam kasutada iganenud lahuseid (nt vesinikperoksiid, kloorheksidiin, briljantroheline, metüleensinine) nende ebapiisava antimikroobse toime ja tsütotoksilisuse tõttu. Kaasaegsed tooted (nt polüheksaniidi, oktenidiini, polüvidoonjodiidi sisaldavad) on maksimaalse bakteritsiidse toimega. Traditsiooniliste sidemematerjalide (nt marli) asemel eelistada kaasaegsemaid tõenduspõhiseid haavahooldustooteid.

Täisversioon artiklist ilmus ajakirjas Pereõde (detsember 2014). 

Kas see artikkel oli kasulik? Teie arvamus võeti arvesse.

Jaga

 

2 kommentaari

Taimi
20.01.15 13:19
Otsisin internetist seda ajakirja Pereõde aga ei leidnud.Oleksin tahtnud seda pikemat versiooni lugeda,mul probleemid jala haavadega.
-215
   
+169
mõhk
12.01.15 10:46
Liiga lakooniline jutt ja suurt kasu ei ole. Mõni asjakohane näide oleks võinud siis olla nendest "kaasaegsetest tõenduspõhistest haavahoodustoodetest" või nt polüheksaniidi sisaldava haavapuhastusvahendi kohta. Ma saan aru, et kaubamärkide mainimine võib reklaamina käsitatav olla, aga kust pean siis lugema neid tõendusi, et selle baasil sidemematerjale valima hakkama? Töötama ise läbi vastavad alusuuringud?
Kas selliseist uuringuist praktilise ja kasutatava kokkuvõtte esitamine just ei võikski olla niisuguste laiale publikule suunatud meditsiiniartiklite eesmärgiks ja sisuks?
-245
   
+257

Lisa kommentaar

Saada