Kellel on risk haigestuda jämesoole vähki?

Kellel on risk haigestuda jämesoole vähki?

Gastroenteroloog Riina Salupere rääkis vähinädalale pühendatud pressikonverentsil, kellel on suurim risk haigestuda jämesoole vähki.

"Kõige suurem jämesoole vähi tekkerisk on nendel, kel on perekonnas geenimuutus. Tõenäosus, et nendel inimestel tekib soolevähk on kuni 100 protsenti," rääkis Salupere. Samas on enam kui 700st iga-aastasest uuest soolevähi juhust päriliku geenimuutusega patsientide arv suhteliselt väike, sest nende puhul on sõeluuringu põhimõtted täpselt kokku lepitud ja Salupere hinnangul töötab see Eestis väga hästi.

Teine suur grupp, kel on kõrge jämesoole vähi tekke risk, on need, kel on põletikuline soolehaigus.

"Põletikuliste soolehaiguste all käsitleme kahte haigust: haavandiline koliit ja Crohni tõbi," täpsustas Salupere. "Neil on jämesoolevähi tekkerisk umbes 30 protsenti, aga ka nende puhul on skriinimine täpselt kokku lepitud ja need haiged on üldjuhul gastroenteroloogi järelvalve all."

"Viimane ja võibolla kõige tähtsam grupp on üle 50-aastased inimesed, kellel ei ole ühtegi riskihaigust," ütles Salupere. Populatsioonipõhine risk on umbes 5 protsenti.

"Jämesoolevähk ei teki tühjalt kohalt. Pole nii, et täna on sool terve ja homme on jämesoolevähk," rääkis Salupere. "Soolevähi tekkele eelneb limaskesta muutus ja üldjuhul on selleks muutuseks polüüp. See on healoomuline limaskestast väljaulatuv kasvaja. Polüübist jämesoolevähiks muutumine võtab aega aastaid. Selline pikk tekkeaeg on väga hea võimalus jämesoolevähi varajaseks avastamiseks."

Soolevähil pole absoluutseid ja ainult sellele haigusele omaseid tunnuseid. Seega tuleks kõiki hiljuti tekkinud ja mõistliku aja jooksul mittemööduvaid soolestiku normaalsest tegevusest kõrvalekalduvaid kaebusi kaaluda ka soolekasvajate vaatevinklist. Eriti kehtib see vere ja/või limaerituse, hootiste kõhuvalude ja häirunud sooletühjenemise kohta.

Seetõttu on oluline, et teatud vanusest alates läbiksid inimsesed soolevähi sõeluuringud. Haigekassa prognoosi järgi tuleb selline skriining 2016. aastal.

"Mis on sõeluuringu tähendus? Eelkõige see, et me avastame soolevähi võimalikult vara ja see tagab haige hea prognoosi," ütles Salupere. "Skriininguga suudame vältida jämesoolevähi teket - me avastame polüübi, eemaldame selle ja soolevähi tekkerisk väheneb oluliselt."

6. oktoobril algas Eesti Vähiliidu traditsiooniline vähinädal, mis käsitleb sel aastal seedetrakti kasvajaid.

Kas see artikkel oli kasulik? Teie arvamus võeti arvesse.

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada