Kaalutakse võimalust vastsündinu automaatselt ema perearsti nimistusse arvata

Kaalutakse võimalust vastsündinu automaatselt ema perearsti nimistusse arvata

Terviseameti peadirektor Tiiu Aro kirjutas sotsiaalministeeriumile saadetud kirjas, et terviseamet on seisukohal, et vastsündinu tuleks võtta automaatselt arvele selle perearsti nimistusse, kuhu seni kuulus lapse ema.

"Praegu kehtiva korra kohaselt oleneb vastsündinu registreerimine perearsti nimistusse suurelt osalt vanemate teadlikkusest," lisas Aro. "Terviseamet on seisukohal, et olukorda saaks muuta, kui vastsündinu, kes juba sünnitusmajas saab endale isikukoodi, võetaks automaatselt arvele selle perearsti nimistusse, kuhu seni kuulus lapse ema."

Ta lisas, et kui vanemad hiljem otsustavad, et nad soovivad mingil põhjusel lapse arvele võtta teise perearsti nimistus, on alati võimalus arsti vahetada.

"See lahendaks olukorra, kus imik ei ole kuude viisi ühegi arsti nimistus ning ka konkreetne vastustus tema tervisekontrolli läbiviimise kohta on määratlemata," märkis Aro.

Perearstide seltsi juht Diana Ingerainen ütles, et tegemist on juba aastaid tagasi tehtud Eesti Perearstide Seltsi ettepanekuga. Tema sõnul on probleem selles, et perearstid ei saa laste andmeid kätte ega lapse sünnist ka teada enne, kui lapsele on pandud nimi ja ema on teinud nimistusse kuulumiseks avalduse.

"Kuna nimepanek venib üha pikemaks, siis siuliselt on lapsed pea kaks kuud "kadunud", samas perearstil, pereõel on nad enamasti käinud," ütles Ingerainen. "Tervisekaardi digitaalne dokumenteerimine saab võimalikuks ka alles peale nime panekut, nii võivad jääda olulised andmed korrektselt dokumenteerimata ja ka digilukku saatmata."

Terviseameti avalike suhete juht Iiris Saluri täpsustas, et tegemist ei ole terviseameti lõpliku seisukohaga.

"Hetkel on oluline isiku tahteavaldus perearsti nimistusse kuulumiseks," ütles Saluri. "Automaatne vastsündinute nimistusse registreerimine vajab täiendavat arutelu kõikide asjasse puutuvate osapooltega. Seetõttu avatigi teema aruteluks."

Praegu kehtiva korra järgi, juhul, kui inimene teatud põhjustel mingi aja jooksul perearsti valinud ei ole, määrab inimese perearsti nimistusse terviseamet. Eelmine aasta määras terviseamet umbes 100 last nimistutesse, kellele ei olnud varem perearsti valitud.

Sotsiaalministeeriumi tervishoiuosakonna nõunik Piret Simmo kinnitas, et ministeerium kaalub erinevaid lahendusi, kuid hetkel ei ole ükski veel kindel. Ta märkis, et antud probleem puudutab erinevaid huvigruppe ja kindlaid seadusandlikke ning infotehnoloogilisi võimalusi, mistõttu tuleb enne seisukoha kujundamist kõiki osapooli puudutavad variandid läbi mõelda.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada