Põhiseaduskomisjon tahab hõlbustada haiglates ja hooldekodudes hääletamist

Põhiseaduskomisjon tahab hõlbustada haiglates ja hooldekodudes hääletamist

Põhiseaduskomisjon algatas täna eelnõu, mis näeb ette hääletamise hõlbustamist haiglates ja ööpäevastes hoolekandeasutustes.

Kui kehtiva korra kohaselt peab haiglas või hooldekodus viibiv inimene esitama hääletamiseks taotluse, siis põhiseaduskomisjoni algatatud eelnõu järgi kutsub haigla või hoolekandeasutuse administratsioon jaoskonnakomisjoni hääletamist korraldama ehk inimestel endil kaob vajadus esitada jaoskonnakomisjonile hääletamiseks kirjalik taotlus.

Samuti pikendatakse eelhääletamise aega kinnipidamisasutustes, haiglates ja ööpäevastes hoolekandeasutustes. Kui praegu on see kella 12-20, siis eelnõu pikendab hääletamise aega kella 9-20.

Seadusemuudatus lõpetab ka pabervalijakaartide saatmise välisriiki, sest välisriigis viibivate valijate aadressid muutuvad tihti ning pabervalijakaartide saatmine on kulukas. Uue korra järgi saadetakse välisriigis viibivatele valijatele elektroonilised valijakaardid, mida valijal on võimalik eesti.ee portaali vahendusel tellida. Paberist valijakaartide mittesaatmine vähendab valimiskulusid hinnanguliselt kuni 78 500 eurot.

Eelnõu kohaselt muutuvad ka kandideerijate poolt valimiskomisjonile esitatavad andmed. Kui praegu esitavad kandidaadid eraldi kandideerimisavalduse ja kandidaadi ankeedi, siis tulevikus piisab vaid avalduse esitamisest, kuhu koondatakse kõik kandidaadi poolt esitatavad andmed.

Lisaks näeb eelnõu ette veel maakonna valimiskomisjonile ja Vabariigi Valimiskomisjonile esitatavate valimiskaebuste läbivaatamise aja pikendamise kolmelt tööpäevalt viiele tööpäevale.

"Plaanime seaduse vastu võtta nii kiiresti kui võimalik, et muuta see mõistlikumaks ja sujuvamaks juba 2015. aasta riigikogu valimisteks," ütles põhiseaduskomisjoni esimees Rait Maruste.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada