Mis on kuiv nahk ?

Mis on kuiv nahk ?

Perearst Andrei Borissov kinnitab, et kuivast nahast on saanud meie sajandi probleem, ja mitte ainult täiskasvanute, vaid ka laste puhul. Perearstile kurdetakse nahakuivust iga päev. Mis see kuiv nahk siis on? Kust see tuleb ja mida sellega teha?


Viited: niisutavad vahendid

Kliiniliselt näeb kuiv nahk välja kortsuline, tuhm, elutu, kadunud on elastsus. Täheldatakse pidevat kerget sarvkihi rakkude irdumist - nahapinnal on näha arvukaid hallikasvalgeid eri suurusega helbeid. Nahapind muutub karedaks ja on katsudes jäik; piirkondades, mis saavad kogu aeg venitada, võib täheldada pindmisi, vahel ka sügavaid lõhesid. Sageli kaasnevad sellega püsiv punetus ja nahapaksendid, suurenenud ärrituvus väliste mõjude suhtes nagu ilmastik, veeprotseduurid, kosmeetikavahendid ning kalduvus põletikele ja taastumisvõime vähenemine. Võimalikud on ebameeldivad aistingud: pingetunne, torkimine,  sügelus ja koguni valu.  

Kahjuks saab väikelastel väga sageli esinev atoopiline dermatiit alguse tavalisest nahakuivusest. See allergiline nahahaigus kahjustab kõiki epidermise kihte ning iseloomulikud on nahakuivus, sügelemine, punetus. Seetõttu peavad lapse naha igasugused muutused vanemaid valvsaks muutma! Nahakuivust võivad põhjustada mitmesugused välised ja sisemised tegurid. Välistest teguritest, mis tekitavad kõige sagedamini nahakuivust, tasub nimetada ebaõiget hoolitsemist naha eest. Sagedane pesemine seebi ja geelidega, mis sisaldavad pindaktiivseid aineid, naha puhastamine piiritust sisaldava tooniku ja näoveega, kuivatavate maskide ja dekoratiivkosmeetika kasutamine, samuti pikaajaline hormoonkreemide kasutamine. Naha pikaajaline  mõjutamine ebasoodsate välisteguritega: madal (pakane) või kõrge temperatuur (saun, kuum vesi), tugev tuul, kuiv õhk, liigne päiksekiirgus võivad samuti naha kuivaks muuta. 

Kahtlemata avaldavad nahale negatiivset mõju suitsetamine ja alkohol, suurtes kogustes kohvi ja tee joomine, kare veevärgivesi. Väikelaste naha kuivust põhjustavad enamasti lastetoa mikrokliima, vale hügieen või kehvad (pesu) pesemisvahendid, ning loomulikult ebasoodsad  ilmaolud. Haigustest aga atoopiline dermatiit ja allergiad.                      

Kuidas hoolitseda kuiva naha eest?

Kindlasti tuleb vältida välistegureid ning ravida olemasolevaid haigusi adekvaatselt. Välistest teguritest, mis tekitavad kõige sagedamini nahakuivust, tasub nimetada ebaõiget hoolitsemist naha eest. Sagedane pesemine seebi ja geelidega, mis sisaldavad pindaktiivseid aineid, naha puhastamine piiritust sisaldava tooniku ja näoveega, kuivatavate maskide ja dekoratiivkosmeetika kasutamine, samuti pikaajaline hormoonkreemide kasutamine. Naha pikaajaline  mõjutamine ebasoodsate välisteguritega: madal (pakane) või kõrge temperatuur (saun, kuum vesi), tugev tuul, kuiv õhk, liigne päiksekiirgus võivad samuti naha kuivaks muuta. 

Olenemata sellest, mis kuiva naha põhjustas, seda NIISUTADA! Nahk koosneb 70 protsendi ulatuses veest. Sellest 12 protsenti paikneb vaid sajandikmillimeetri paksuses sarvkihis. See surnud ja sarvestunud naharakkudest koosnev kiht mängib niiskuse säilitamisel olulist osa. Kõige kindlam abinõu sarvkihis optimaalse niiskuse säilitamiseks on kahtlemata korrapärane hooldus niisutavate vahenditega.

Tänapäeva preparaatide toime kestab kogu päeva, korrapärasel kasutamisel on mõju pikaajaline. Kui teil  kaks-kolm tundi pärast niisutusvahendi pealekandmist tekib soov seda uuesti kasutada, siis järelikult on teil tarvis preparaati vahetada. Võimalik, et see sisaldab küll piisavalt niisutavaid komponente, kuid selles pole küllaldaselt rasva. Niisugused preparaadid on väga sobilikud rasusele nahale, ent kuiv nahk vajab emulsiooni, mis sisaldab piisavalt rasva ja seob pikaks ajaks niiskuse.  

Mina tegin tutvust emoliente ehk looduslike niisutajaid sisaldavate kreemidega umbes aasta tagasi, kuid võin juba kindlalt öelda, et see teeb kiire ja tõhusa töö. Emoliente sisaldav kreem on nüüdisaegne vahend kuiva ja väga kuiva naha hooldamiseks, õli-vesi tüüpi emulsioon. Tänu hoolikalt valitud ja uuritud aktiivainete kompleksile kõrvaldab kreem tõhusalt nahakuivuse põhjused ja tagajärjed: rikastab epidemist rasvaühenditega ja niisutab seda, vähendab transepidermaalsetveekadu, taastab hüdrolipiidide kihi, pehmendab naha pealiskihti ja muudab selle elastsemaks. Kreem ei sisalda värv- ega lõhnaaineid ning on hüpoallergiline, mistõttu võib seda kasutada lastel alates 1. elukuust. 

Kreemi soovitatakse kasutada atoopilise dermatiidi remissiooni perioodil nahahoolduseks, ennetus- ja toetusraviks. Kuid selle peamine väärtus seisneb selles, et kreemi võib kasutada kuiva ja väga kuiva, ärritunud,  ketendava ja lõhenenud naha IGAPÄEVASEKS hoolduseks. Lisaks muude haiguste puhul, millega kaasneb suurenenud nahakuivus.

Suurtes hästivarustatud apteekides leitakse just teie nahale sobiv kreem/emulsioon, ning ma ei kahtle, et see toob Teie nahale vaid meeldivaid aistinguid ja kasu. Olge terved! 


Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada