Algab HIV testimise nädal

Algab HIV testimise nädal

Eesti HIV-positiivsete Võrgustik koostöös teiste HIV-teenuseid pakkuvate rahvusvaheliste partneritega organiseerib üle-euroopalise HIV-testimise nädala, mille eesmärk on testimise vajaduse tutvustamine ning inimeste informeerimine seksuaaltervise teemal.

Selle tulemusel väheneb hiline HIV-diagnostika, suureneb teadlikkus ning paljudel inimestel tekib võimalus teada saada oma HIV-staatusest.

Testimisnädala loosung on - Räägi HIVist. Tee HIV-test! Sellega pöördutakse eelkõige haavatavate ühiskonnagruppide poole. Loodetakse motiveerida enim HIVist puudutatud gruppe tihedamini tegema HIV-teste ning luua seesugused tingimused, et inimesed, kes kuuluvad riskigruppi jõuaksid regulaarselt HIV-testimiseni.

Eesti HIV-positiivsete Võrgustiku tegevjuhi Latsin Alievi sõnul  elab Eestis hinnanguliselt 12.000 HIV-positiivsest inimesest, neist ligi 28% ei tea oma positiivsest HIV-staatusest. Kui inimene saab hilja teada oma HIV-staatusest, jõuab ta ka hilinemisega ravini. Tihtilugu kannatatakse raskete tervisehädade all ning ollakse ohtlikud teistele ümbritsetavatele inimestele. „Juhul kui inimene saab teada oma HIV-staatusest aegsasti ning alustab HIV-ravimite tarbimist õigeaegselt, võib ta elada täpselt samaväärset elu kui HIV-negatiivne inimene. Samuti väheneb märgatavalt HIVi edasikandumise risk seksuaalpartneri(te)le,“ lausus Alijev.

Euroopas elavatest  HIV-positiivsetest inimestest üks kolmandik  ei tea, et nad on HIV-positiivsed. Pooled HIViga elavad inimesed said oma staatusest teada liialt hilja ja seega alustasid hilja ka raviga. Sellest saab järeldada, et väga suur hulk inimesi ei testi end ennem kui ilmnevad terviseprobleemid ja sümptomid.

Paljudel riskigruppidel nagu süstivatel narkomaanidel, meestega seksivatel meestel, seks-töötajatel, migrantidel ja rahvusvähemustel on piiratud ligipääs riiklikele tervishoiuteenustele, seepärast on oluline neid esmajärjekorras testida. WHO hinnangul on paljudele marginaalsetele gruppidele oluline pakkuda ohutut, vabatahtlikku, tasuta ning kättesaadavat HIV-nõustamist ja testimist ning seda peaksid läbi viima  nende enda gruppi kuuluvad inimesed, kes ei mõista hukka ega arvusta.

Eesti HIV-positiivsete Võrgustik koostöös Tervise Arengu Instituudi, AIDS Healthcare Foundationi, Seksuaaltervise Kliiniku, Linda kliiniku ja OÜ Corrigoga viivad läbi HIV- testimised järgmistes asutustes:

23 nov. Varjupaik Kadaka 153, Tallinn, kell 18.00-21.00, testib Seksuaaltervise Kliinik

24 nov. Ühiselamu Kajaka tn. 15, Sillamäe, 12.00-15.00, testib Linda Kliinik

25 nov. Sotsiaalmaja Järveküla tee 17, Kohtla-Järve, kell 10.00-16.00, testib Corrigo

26 nov. Sotsiaalmaja Kaare tn. 7, Jõhvi, kell 10.00-16.00, testib Corrigo

27 nov. Oru klubi, Briketi tn. 7, Oru, 10.00-16.00, testib Linda Kliinik

30 nov. Sotsiaalmaja Mahtra tn. 44, Tallinn, 9.00-12.00, testib Seksuaaltervise Kliinik. 

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada