Perearst: ebaselge kõhuvalu puhul tuleks valuvaigisteid vältida

Perearst: ebaselge kõhuvalu puhul tuleks valuvaigisteid vältida

Mähe perearstikeskuse perearsti Vanda Kristjani sõnul tuleks kõhuvalu puhul valuvaigisteid enne valu põhjuses selguse saamist vältida.

"Ma ei soovita valuvaigisteid võtta juhul, kui on ebaselge kõhuvalu, kuna siis me ei tea, mis võib olla selle taga," rääkis Kristjan. "See võib olla kirurgiline probleem, mille diagnoosi saamine valu ära võttes lihtsalt pikeneb."

Kõhuvalu puhul võib olla probleemiks näiteks pimesool või pitsunud sooleling, mis valuvaigistiga leevendub, aga võib kaua kestes olla ohtlik. Kristjani sõnul tuleb kõhuvalu puhul kindlasti arsti juurde minna.

Kristjan seletas, et valuvaigistid on suur ravimigrupp, mida nimetatakse tegelikult mittesteroidseteks põletikuvastasteks preparaatideks. Nendeks on näiteks ibuprofeen, atsetüülsalitsüülhape (aspiriin – toim.) ja dikofenak.

"Need võtavad palaviku alla, on valu vaigistava efektiga, aga põletikuvastase toimega samuti," ütles Kristjan. "Kui rohtu võtta üks kord päevas, siis ta võtab valu ära. Kui on pikaajaline probleem, näiteks liigesepõletik, siis üks kord ravimit võttes kaob valu, aga kui võtta ravimit vastavalt ettekirjutusele järjepidevalt, siis ta toimib lisaks ka põletikuvastaselt. Ta võtab maha turse, punetuse ja see vaigistab ka valu."

Kristjani sõnul ei ole eestlased ravimiusku, mistõttu võtavad neid sageli alaannustes. Teine viga on ravikuuri lõpetamine kohe, kui valu kaob.

"Nii tuleb valu  tagasi, sest selle aja jooksul ei jõua ravim põletikku maha võtta," rääkis Kristjan. "Selleks, et ravim oleks efektiivne, on vaja kuur läbi teha."

Kas see artikkel oli kasulik? Teie arvamus võeti arvesse.

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada