Paljudel Eesti meestel võib olla suguhaigus diagnoosimata

Paljudel Eesti meestel võib olla suguhaigus diagnoosimata

Euroopa Nakkushaiguste Tõrje ja Kontrolli Keskuse vanemspetsialist dr Ülla-Karin Nurm rääkis konverentsil "Mehe tervis", et Eestis on tõenäoliselt päris palju mehi, kel on suguhaigus diagnoosimata.

Nurm rääkis oma ettekandes gonorröast, süüfilisest ning klamüüdiast.

"Gonorröa registreeritud juhtude sagedus on Euroopas tõusuteel," kinnitas ta. "See on meestel kolm korda sagedamini registreeritud haigus." Euroopa keskmine on meestel 21,6 juhtu 100 000 elaniku kohta, naistel 7,6 juhtu.

Peaaegu pooled neist juhtudest esinevad noortel täiskasvanutel ehk noortel meestel. Gonorröasse panustavad päris palju meestega seksivad mehed (MSM). Nurm lisas, et see on Euroopas oluline probleem, millega tegeletakse.

Ta tõi välja, et kui mujal riikides diagnoositakse meestel gonorröad oluliselt rohkem kui naistel, siis Eestis ei ole see vahe nii suur.

Kõige enam esineb gonorröad 20-24-aastaste seas - 71 juhtu 100 000 elaniku kohta.

"Gonorröa puhul on trend, et raporteeritakse juhtusid rohkem. Üldine tõusutrend on alates 2005. aastast ning järsk tõus oli 2010. ja 2011. aastal," lausus Nurm. "Tõuseb nii meeste kui naiste osa."

Ka Süüfilis on rohkem meeste haigus. Euroopas juhud sagenevad ja seda eriti meeste hulgas - kui võrrelda 2010. ja 2011. aastat, siis on olnud 13 protsendine tõus.

"Probleem on MSM-de hulgas, kus on registreeritud pooled juhtudest," rääkis Nurm. "Meestel esineb süüfilist kolm korda sagedamini kui naistel. Süüfilis hakkab liikuma vanematesse eagruppidesse."

Eesti kuulub taas nende maade hulka, kus meeste-naiste haigestumuse suhe ei ole nii väljendunud nagu mujal Euroopas.

Nurm seletas, et klamüüdia on kõige sagedamini registreeritud sugulisel teel leviv infektsioon Euroopas. Keskmiselt esineb 75 juhtu 100 000 elaniku kohta.

"See on registreeritud juhtude järgi pigem naiste haigus, kolm neljandikku juhtudest esineb noortel alla 24-aastastel," ütles Nurm. "Viimastel aastatel panustavad sellesse numbrisse peamiselt Suurbritannia ja Skandinaaviamaad."

Eestis diagnoositakse klamüüdiat naistel oluliselt rohkem kui meestel. "Kahtlustan, et päris omajagu Eesti mehi on diagnoosimata," ütles Nurm, lisades, et tõenäoliselt on seksuaalsel teel levivad infektsioonid kogu Euroopas aladiagnoositud, eriti meeste hulgas.

"Riikides, kus on paranenud diagnostika ja seiresüsteemid, saame rohkem haigusjuhtusid," ütles ta. "Neis riikides, kus haigusjuhtumeid registreeritakse vähem, ei ole kasutusele võetud uusi diagnostilisi meetodeid, seiresüsteeme pole või need ei toimi, mistõttu jäävad juhud diagnoosimata."

Nurm tõi veel välja, et Euroopas on riskiv seksuaalkäitumine tõusuteel ning kondoomi kasutamine vähenenud.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada