Ravimite koostoimed ohustavad tervist

Ravimite koostoimed ohustavad tervist

Ravimite koostoimed moodustavad ligi 15 protsenti kõikidest ravimite kõrvaltoimete juhtudest.

Ravimite koostoimete esinemissagedust on maailmas palju uuritud ja ka Eestis 2010. aastal läbi viidud uuringu järgi moodustavad ravimite koostoimed ligi 15 protsenti kõikidest ravimite kõrvaltoimete juhtudest, kirjutab Järva Teataja.

Eriti ettevaatlikud peaksid olema iga päev ravimeid tarvitavad eakad, kel on ravimite kõrvaltoimete ja koostoimete esinemise sagedus oluliselt suurem.

SA TÜ kliinikumi ühend­apteegi kliiniline proviisor Jana Lass julgustas patsiente arstidelt ja proviisoritelt nõu küsima, sest neil on võimalus kasutada elektroonilisi andmebaase, kus ravimite koostoimed kirjas.

Ta soovitas vaadata ka ravimi pakendis olevat teabelehte, kus on kirjas ravimite omavahelised koostoimed.

Näiteks ei sobi omavahel kokku põletikuvastase toimega valuvaigistid (ibuprofeen, ketoprofeen, diklofenak) ja verd vedeldav ravim varfariin. «Neid samal ajal kasutades suureneb verejooksu risk, mis on mõlema ravimi kõrvaltoime,» teadis Lass rääkida.

Mõnikord aga takistab üks ravim teise toimet. Sellisel viisil toimib näiteks aktiivsüsi, mis seob teatud ravimid seedetraktis ja seega need ei imendu.

Kõige sagedamini tekib koostoimeid valuvaigistite ja südame-veresoonkonna ravimite puhul, kuna neid kasutab kõige rohkem inimesi.

Ettevaatlik tuleb olla ka apteegirohtude tarvitamisel loodustoodete ja ravimtaimedega. «Näiteks naistepunal on koostoimed mitmete depressiooni- ja ka epilepsiaravimitega,» teavitas Lass ja rõhutas, et ka  enne taimset päritolu toodete kasutamist tuleb apteekriga koos kindlaks teha, et puuduvad olulised koostoimed arsti määratud ravimitega.

Kas see artikkel oli kasulik? Teie arvamus võeti arvesse.

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada