Terviseamet: Lähis-Idas leviv uus koronaviirus põhjustab raskekujulisi haigestumisi

Terviseamet: Lähis-Idas leviv uus koronaviirus põhjustab raskekujulisi haigestumisi

Maailma Tervishoiuorganisatsiooni (WHO) ja Euroopa Haiguste Ennetamise ja Tõrje Keskuse (ECDC) andmetel on maailmas seisuga 17.06.2013 laboratoorselt diagnoositud 64 uut koroonaviiruse MERS-CoV haigusjuhtu, neist 38 on lõppenud surmaga.

49 haigusjuhtu on registreeritud Saudi Araabias, neist 23 olid seotud  Al-Ahsa regiooniga,  kaks registreeriti Jordaanias ning  kaks Tuneesias. 11 haigusjuhtu on registreeritud kolmes Euroopa riigis: kolm Itaalias, kaks Prantsusmaal, kaks Saksamaal ja neli Suurbritannias.

Kõik Euroopas registreeritud esmajuhud olid seotud reisimisega Lähis-Ida maadesse.

Kahel juhul registreeriti nakkuse levik tervishoiuasutustes. Neist üks juht leidis aset Prantsusmaal, kus inimesed  olid ravil ühes palatis ja teine Suurbritannias, kus haiget  külastas tema sugulane. 

79 protsenti haigestunutest on mehed vanuses 29-94 eluaastat.

Raskekujulised haigus- ja surmajuhud on registreeritud peamiselt nende hulgas, kellel on olnud kaasuvaid haiguseid. Täiendavat rolli haiguse levikus võib omada immuunpuudulikkus, mis on tekkinud haiguse või ravi tagajärjel, mis võib muuta haiguse kliinilist pilti. Näiteks Prantsusmaa juhul  ei olnud  esmased haigusnähud  respiratoorsete sümptomitega.

Reisikeeldu Lähis- Ida maadesse ei ole, kuid reisijad peaksid teadma, et:

  • riskipiirkonnaks on praeguse seisuga arvatud järgmised Lähis-Ida riigid: Saudi- Araabia, Katar, Jordaania, Ühendatud Araabia Emiraadid ja naaberriigid: Bahrein, Kuveit, Iraak, Israel, Liibüa, Oman, Süüria ja Jeemen.
  • nakkusallikas ja viiruse levikutee on alles selgitamisel.  Viiruse levik inimeselt inimesele on piiratud, seega on oluline järgida hügieenireeglitest kinnipidamist.
  • väldi lähikontakti  inimestega, kellel on respiratoorsele haigestumisele viitavad sümptomid: nohu, köha jne.
  • pese käsi, eriti kui oli kontakt haigega või olid tema läheduses.
  • söö ainult kuumtöödeldud (vähemalt +70ºC-ni) toitu, pese hoolega puuvilju ja juurvilju, ära joo tundmatu kvaliteediga vett
  • väldi linnu- ja loomaturgude/ loomafarmide  külastamist

Riskipiirkondadest saabujatele:

Riskipiirkondadest tagasi pöördunud reisijatel soovitatakse jälgida 14 päeva jooksul oma tervislikku seisundit. Kui tekivad respiratoorsed haigusnähud (palavik, millega kaasneb kas köha, peavalu, kurguvalu või hingamisraskused),  tuleb helistada arstile ja anda talle muuhulgas teada ka oma reisist uue koroonaviiruse riskipiirkonda.

Kui oled ise haige, hoia teistega vahet, et ka nemad ei haigestuks.

Köha ja nohu korral kata nina ja suu pabersalvrätikuga ning viska see pärast kasutamist prügikasti . Ootamatu aevastuse või köhahoo korral sobib suu ja nina katmiseks ka varrukas.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada